آینه برنز


آینه‌ها سطح های بازتابنده دارند که تصویر جسم نورانی قرار گرفته در روبروی خود را نشان می‌دهند، البته به فاصله جسم از آینه برنزمشخصات تصویر (مکان - وارونگی - برگردان جانبی - بزرگی) امکان دارد متفاوت باشد. این وسیله نوری از دیر هنگام در زندگی بشر نقش بسیاری داشته و استفاده ‌های بسیاری از آن به عمل آمده است. در طبیعت شکل گرفتن تصویر در آب یا در شیشه ‌های پنجره و یا سطح های بازتابان فلزی و پدیده‌هایی از این قبیل به مقدار زیادی وجود دارند. بر اساس نوع کاربرد و چگونگی شکل گرفتن تصویر و مشخصات آن به 2 دسته عمده تقسیم شده ‌اند: 
 
Image

آینه‌ هایی می باشند که در منازل به وفور یافت می شود و از جسم نورانی تصویری مستقیم و مجازی و عکس تشکیل می‌دهند، به حالتی که سمت راست جسم برای تصویر سمت چپ به حساب می‌آیند و برعکس که در بیشتر سیستم های نوری ساده کاربرد بسیاری دارند. در کارهای عادی و مصارف معمول از این آینه برنزاستفاده می‌شود.

در خانه ها ، باشگاه ها و مغازه ‌ها و دکوراسیون در آینه برنز کاری و معماری و هم چنین در بتینه کاری و تزئینات ساختمان کاربرد بسیاری دارند. از روزگار قدیم به حالت های طبیعی یافت می ‌شدند، که با پیشرفت علم و صنعت با کیفیت های بالاتر نیز به بازار عرضه می شود که حتی در بعضی سیستم های اپتیکی نیز بکار گرفته‌ می شوند. 

Image


در حال حاضر بهره وری از این آینه ‌ها را بالا برده ‌اند و آینه‌هایی با ضریب بازتاب بسیار هم به مرحله ساخت رساده اند. در سیستم های نوری و برخی دستگاه های نوری از جمله لیزر از این آینه‌ ها استفاده می‌شود، آینه ‌های شیشه‌ ای نیم بازتابان از جمله ی آن ها است.
بدون تردید همه ما هر روز با آینه برنزسر و کار داریم و بسیار از آن ها استفاده می کنیم. اما آیا تا کنون از خود پرسیده‌ایم که آینه برنز چگونه ساخته می شود؟! چگونه به تکامل رسیده است؟! و اصلا چ نقشی را در زندگی و دنیای پیشرفته امروزه ایفا می‌کند؟! احتمال این که اولین آینه برنز، آبگیرها بوده باشند بسیار قوی می باشد و در واقع واژه "آبگینه" یا "آب گونه" شاید از چنین جایی نشآت گرفته است.

Image

 

تاریخچه آینه برنز

محققان باشتان شناسی بر پایه تحقیقات شان معتقدند که آینه های دستی و شخصی دارای قدمتی بیش از 50 قرن دارند و حتی در بعضی اعصار بسیار اغراق آمیز با آن ها برخورد می شد.در زمانی در قاره آسیای صغیر آینه برنز را با مس مفرغ کرده و دسته ی آینه را پر از نقش و نگار می نمودند و سپس آن را صیقل می دادند اما به مرور زمان آینه برنز جای خود را با آینه فولادی عوض کرد دلیل آن هم شفافیت بیشتر و هم چنین صیقل یافتن زیاد آن بود. واین حرکت تحول بزرگی در این صعنت به وجود آورد. در قرن دوازدهم کاربرد تولید آینه برنز از شیشه کشف گردید و به همین صورت بود که آینه های شیشه ایی که با سرب پوشیده شده است بازار آمد 

Image

  

مدتی بعد  که سمی بودن سرب آشکار شد به همین علت کارخانه ها بجای استفاده از سرب از جیوه و قلع در ساخت آینه برنز استفاده شد. در آن زمان به دلیل این تغییرات باعث شد که ونیز به عنوان قطبی در تولید آینه های برنز تبدیل شود. در هر صورت اختراع و تولید آینه برنز را نباید در دسته نیاز های پایین و اولیه به حساب بیاوریم و آن را ابزاری برای استفاده شحصی بدانیم چرا که در این زمان کاربرد های اولیه و ظاهری آن بیشتر نمود پیدا کرده است

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

انواع آینه ها به ترتیب: