آینه تکه ای

آینه تکه ای امروزه به دلیل ظاهر مدرن و همه پسندی که دارند بسیار مورد توجه واقع شده اند. آینه های تیکه ای در انداره ها و شکل های متنوعی ساخته می شوند و جذابیت ظاهری آنها را می توان به حساب این دانست که جزوی از خانواده آینه های دکوراتیو و فانتزی محسوب می گردند. از آینه های تیکه ای می توان در زیبا سازی و دکور خانه یا محل کار استفاده کرد. پس اگه قصد دارید خانه یا محل کار خود را مدرن تر و یا حتی کلاسیکتر جلوه دهید آینه های تیکه ای می توانند یکی از بهترین انتخابها در ایجاد جلا و شکوه و ظاهری به روزتر در محل مورد نظرتون باشند.

 

تاریخچه آینه

یک آینه به طور معمول از شیشه ای ساخته شده است که دارای سطح صاف یا برجسته است و روی آن یک پوشش بازتابنده دارد. آینه ها فقط برای دکور و ظاهر نیستند؛ آنها همچنین در بسیاری از مؤلفه های فناوری و علمی مورد استفاده قرار می گیرند.
قبل از تولید آینه ها، مردم اغلب از استخرهای آب برای دیدن بازتاب خود استفاده می کردنند. قدمت آینه به محصولات کاملاً خام بر می گردد. از این رو از سنگ های جلا ، فلزات و ابسیدین شیشه آتشفشانی سیاه قبلا برای این منظور استفاده می شده است.  

 

 

آینه تیکه ای چه طور ساخته می شود؟

برای ساختن یک آینه تیکه ای یا هر نوع آینه داشتن چند مواد لازم و ضروری است. از جمله این مواد می توان به نیترات نقره خالص، آب مقطر و آمونیاک اشاره کرد. برخی از اختلافات در شرکت های تجاری مختلف در این مرحله رخ می دهد. ابتدا مقدار کمی نیترات نقره در آب مقطر حل کرده سپس با افزودن آمونیاک، آن را رقیق می کنند و تا زمانی که مخلوط به وضوح تغییر کند. سپس مخلوط متفاوتی از نمک های راشل و نیترات نقره جوشانده را فیلتر می کنند. سپس مخلوط ها را روی یک تیکه شیشه با شکل و فرم مورد نظر ریخته و منتظر خشک شدن آن می شویم. برای حفظ نقره، یک رنگ اغلب به پشت شیشه اضافه می شود.

چند مزیت آینه ی تکه ای 

در اینجا قصد داریم شما را با چند مزیت از آینه های تیکه ای و دکوراتیو آشنا کنیم.
1. آینه ها ی دکوراتیو باعث می شوند اتاق بزرگتر به نظر برسد.

2. آینه های تیکه ای بیان  کننده ی انواع سبک ها ، اندازه ها و طرح های گسترده اند، که باعث می شود تقریباً در هر فضایی استفاده کردن از آنها امکان پذیر شود.
3. آینه ها نورهای بیشتری را از پنجره های اطراف جذب می کنند. نور از آینه منعکس می شود و بقیه اتاق را نورانی و روشن می کند.
 
 

چگونه آینه ی تکه ای دلخواه خود را در خانه بسازیم؟

یادگیری نحوه برش آینه خود فواید بسیاری دارد. شما می توانید بدون نیاز به آنچه در بازار موجود است، هر نوع طرح و شکل مورد نظر خود را ایجاد کنید. همچنین می توانید در قطعات گران قیمت آینه صرفه جویی کنید زیرا خودتان می توانید آنها را تهیه کنید. در این روش شما باید سطح آینه ای که میخواهید برش دهید را بخراشید. این عمل باعث می شود مقاومت آینه کمتره شده و به موجب ایجاد یک نقطه ضعف در آینه می شود. هنگامی که روی خط مورد نظر که از قبل تراش دادید کمی فشار وارد کنید می توانید یک یرش تمیز در قسمت مورد نظرتون ایجاد کنید.
برای انجام اینکار مراحل زیر را دنبال کنید.
 

1. یک آینه محکم و برای پروژه خود انتخاب کنید. اگه می خواید آینه ای را به هر سایز و اندازه که میخواهید ببرید باید از قبل آینه سالم و محکم و برش نخورده را تهیه کنید. می توانید از هر فروشگاه یا ابزار فروشی که می خواهید آینه خوذ را بخرید ولی قبل از برش مطمِن شوید که آینه صدمه دیده یا شکسته نباشد.
از بریدن آینه هایی که قبلاً به یا خرد شده یا ترک خورده اند خود داری کنید. ممکن است یک آینه در وضعیت بد نتواند در مقابل کار برش مقاومت کند و در حالی که شما با آن کار می کنید خرد شود.
 

  

2. آینه را کاملاً تمیز و خشک کنید. برای پاک کردن سطح آینه از شیشه پاک کن یا الکل و پارچه میکرو فیبر استفاده کنید. آن را کاملاً تمیز کنید، زیرا حتی کوچکترین لکه از خاک یا گرد و غبار می تواند باعث ایجاد وقفه در طی روند انجام کار یا باعث خش برداشتن سطح آینه شود و کاهش سرعت انجام کار ممکن است باعث خرد شدن یا شکستن شیشه شود. برای اطمینان از خشک شدن آینه قبل از شروع کار، از پارچه میکرو فیبر دیگری استفاده کنید تا یکبار دیگر سطح آن را کاملا خشک و تمیز کنید.  


3. از وسایل محافظ استفاده کنید. در طی مراحل برش و شکستن، ذره های ریز شیشه در هوا  پخش می شود. اینها به طور بالقوه می توانند به چشم شما آسیب بزنند پس بسیار مهم است که هنگام کار با شیشه، از عینک های محافظ چشم یا عینک ایمنی استفاده کنید. در حین کار ، ناحیه چشم خود را مالش یا لمس نکنید. از آن جایی که لبه های بریده شده آینده بسیار تیز هستند، شما باید در هنگام برش از دستکشهای محافظ مخصوص استفاده کنید.
• از پوشیدن صندل یا کفش به خصوص کفش های رو باز خودداری کنید. استفاده از این مدل کفش ها می تواند برای شما خطرناک باشد. گاهی اوقات در هنگام برش و حمل و نقل آینه، با برخورد آن با اجسام دیگر تیکه هایی از آن جدا شده و به سمت زمین سقوط می کند. استفاده از کفش های ایمنی می تواند سلامت پاهای شما را در حین کار تضمین کند. 
• اگر به وسیله براده شیشه آسیب دیدید، سعی کنید با قرار دادن یک نوار چسبنده بر روی آن و سپس سریع کشیدن آن ذره شیشه را خارج کنید و اگر این روش کار نمی کند، از موچین استفاده کنید. 
 
4. ابزاری برای برش دهی شیشه انتخاب کنید که پاسخگوی نیاز شما باشد. در اکثر ابزارهای برش دهی شیشه، یک تیغه برش کاربیدی در انتها وجود دارد که شیشه را خراشیده و سبب برش انجام می شود. کاترها در قطرهای مختلفی وجود دارند که از کوچکترین آن ها برای کارهای بسیار دقیق و ریز استفاده می شود. کاتر شیشه نسبتا ارزان است، بنابراین ارزش آن را دارد که یکی از با کیفیت ترین های آن را تهیه کنیم.

 

5. ابزاری برای برش دهی انتخاب کنید که به بهترین وجه بتواند طرح شما را ایجاد کند. ابزار خود را مطابق طرحی که در نظر دارید برای آینه خود انتخاب کنید. شکل های مختلف دسته آنها، دست شما را در انتخاب کردن ابزار باز می گذارد ولی فراموش نکنید ابزاری را انتخاب کنید که راحترین گزینه برای شما است. 
 
6. خطوط بریده شده خود را با یک وسیله ی صاف و  لبه مستقیم اندازه گیری کنید و علامت گذاری کنید. برای ایجاد یک برش و شکست تمیز، اندازه گیری ها و خطوط بریده شده شما باید تا حد ممکن دقیق باشند. از یک لبه مستقیم استفاده کنید تا خطوط بریده شده خود را روی سطح آینه مشخص کنید. خط برش را با مداد تیز یا مداد رنگی سفید علامت بزنید. 
 

7. ابزار برش دهی خود را در ابتدای اولین خط برش که با مداد یا ماژیک رسم کردید قرار دهید. آینه خود را روی یک سطح صاف و عاری از زباله قرار دهید. ابزار برش دهی را به صورت عمودی در دست خود نگه دارید و کاتر را در ابتدای اولین خط برش خود روی آینه بکشید و سطح آن را برای برش زدن خراش دهید.
 

 

 
 
8. هنگام چرخاندن ابزار برش در امتداد خط، کمی  فشار رو به پایین اعمال کنید. در اکثر آینه ها، اگر صحیح آن را انجام دهید، باید صدای جیغ مانندی را از آینه بشنوید. اگر آن صدا را نشنوید، به اندازه کافی فشار نمی آورید. 
در طول فرایند از بلند کردن ابزار خودداری کنید تا بتوانید خط را با یک حرکت مداوم و پیوسته رسم کنید.

جمع بندی
آینه های تزیینی بسیار زیبا و کاربردی هستند. آنها علاوه بر اینکه دیوارهای شما را با زرق و برق مدرن تزیین می کنند، بلکه می توانند توهم فضای بیشتری را نیز ایجاد کنند. همچنین با بازتاب نور باعث روشنتر دیده شدن اتاق گردنند. با وجود بسیاری از سبک های شگفت انگیز موجود در صنعت آینه سازی آینه تیکه ای زیبایی و شکوه زیادی برای خانه شما به ارمغان خواهند آورد و شما می توانید با توجه به نوع نیاز و سلیقه خود و با در نظر گرفتن بودجه تان آینه مورد نظر خود را خریداری نمایید.