آینه مسی

 

آینه مسی در تمدن ایرانی

اشکال این آینه ها که اغلب صفحه ای محدب داشته و از جنس مس می باشند ، و نمونه های دسته داری که در دشت لوت که به 3000 قبل از میلاد بر می گردد به دست آمده اند و همچنین در دوره مفرغ که اواخر هزاره سه قبل میلاد آینه های مفرغ جای خود را به آینه های مسی دادند .که در نواحی مختلفی از ایران از جمله خوروین قزوین ، املش گیلان و ... یافت شده اند که هم دسته دار و هم آینه های پایه دار بوده اند ، که دسته و پایه این آینه را پیکر زنانه تشکیل می داده که آینه را بر روی سر نگه می دارد.
 

Image

 

بازتاب نور در نواحی طیفی آینه مسی

آینه مسی که عمدتا در سیستم های اپتیکی مورد کاربرد بوده و از انعکاس بالای در نواحی مادون قرمز برخوردار بوده . اما بازتاب آینه مسی در ناحیه که طیف نوری در آن مرئی بوده کم می باشد ، که در این صورت می توان برای افزایش انعکاس آینه مسی در ناحیه مرئی چند لایه دی الکتریک از لایه های TiO2 و 2MgF اضافه کرد ، که این عمل موجب پایداری مکانیکی نیز در این آینه می شود.

Image

 

جنس آینه مسی


کشف و به وجود آمدن آینه از را به نام صنعتگران می دانند که از روایت های مهم می توان پیدایش آبنه را به اسکندر نسبت داد. که گفته شده است زمانی که اسکندر به تماشای شمشیر خود که سطحی صیقلی داشته و می نگریسته تصویر خود را در آن می بیند و از آن پس در صدد ساخت آینه می پردازد . که مهمترین و اولین ماده آینه آهن بوده که رفته رفته آینه های از جنس روی ، نقره ، برنج و هم چنین آینه مسی در متون مختلف اشاره کرد که هر کدام از این آینه ها را با توجه به جنسی که داشته به شهر و دیاری نسبت می دهند ؛ آینه هندی ، آینه حلبی ، آینه رومی و... نام برد که در این میان آینه مسی که از جنس فلز مس بوذه و به این خاطر که در بازتاب نور در آن زیاد و متمابل به زرد بوده و به این دلیل که از نظر کیفی از آینه آهنی پایین تر بوده و این باعث می شده که همان طور که اشاره شد بیمار لقوه تصویر خود را در آینه مسی مبهم و غیر شفاف ببیند و ناهنجاری های صورت خوذ را محوری تر می دیده.

 

 

خدمات شرکت آگاهی گلس در زمینه آینه مسی

گروه آگاهی گلس در زمینه انواعی شیشه های رنگی و نمونه های از آینه ها از جمله آینه مسی و ... زنجیره کاملی از خدمات را اراوه می دهند . که با برخورداری از تجهیزات روز دنیا به ساخت و تولید این محصولات با بالاترین سطح کیفیت مشغول می باشند ، مجموعه پرسنلی این گروه از مجرب ترین و متخصصین در این حوزه بوده که برای حضوری موفق در بازار های جهانی فعالیت داشته ، که با همت و اراده بالای خود مجموعه آگاهی گلس را  در مسیر پیشرفت قرار داده اند.

 

 

آینه مسی در معالجه های پزشکی

بیماری لقوه که مربوط به مختل شدن عضله های چشمانی بوده و سایر اجزای صورت از جمله ابرو ، لب و پیشانی و پوست را تحت تاثیر خود قرار می دهد ، که هم برای معالجه بیماری لقوه آینه مسی پیشنهاد شده است به گونه ای که هم در پزشکی سنتی و هم در پزشکی امروزه راه معالجه آن را پزشکان نگریستن به آینه مسی به طور مرتب می دانند ، البته در مواردی نگریستن به آینه چینی نیز توصیه شده است. نگریستن به آینه مسی سبب می شود تا کجی ها و ناسازگاری های صورت به مراتب بهتر شود . که به عنوان مرجعی معتبر می توان به کتاب قانون ابوعلی سینا اشاره کرد که به عنوان اولین پزشکی بوده که نگریستن به آینه مسی را توصیه می کند . حتی در ادامه حکیمان و بزرگان زیادی به شرایط و ملزوماتی برای درمان بهتر این روش توضیحاتی را ارائه دادند. که از جمله می توان به جنس آینه مسی و یا میزان روشنایی اتاقی که در موقع معالجه در آن قرار دارید. حکیم بزرگ جرجانی در کتاب خود ذکر کرده است که در موقعی که بیمار در اتاق معالجه بوده و به آینه مسی می نگرد اتاق می بایست نیمه تاریک یا  در اصل در معرض مستقیم نور آفتاب نباشد. 
از این رو شاید این گونه متصور شد دلیل اینکه این پزشکان آینه مسی یا چینی را برای معالجه بر می گزیدند این بوده که از نظر مرغوبیت آینه مسی یا چینی در مقایسه با آهن و فولاد پایین تر بوده توجه با این داشتند که ناهنجاری های چهره و ظاهر روحیه بیمار را تحت تاثیر قرار ندهد و نتیجه ای معکوس بروز ندهد.

 

Image

 

تایخچه ی آینه و آینه مسی در فرهنگ ایران

آینه مسی ،از زمانی که انسان های اولیه برای اولین بار چشمه ای از خود را در آب و طبیعت مشاهده کرد در صدد برای بازنمودن خود بود ، این تحولات سیری بزرگی را تاکنون طی نموده .بر اساس پژوهش های به دست آمده قدیمی ترین روش های که انسان ها برای بازنمودن چهره های خود از آن بهره می گرفتند تفال بوده که منشا استفاده از آن ایران بوده که از آن به سایر نقاط کشور ترویج پیدا کرد. گفته شده است که فیثاغورث به روش ایرانیان به آینه تفال می زده است . تمثیل و باور های که از آینه در عموم ملت ها نقش گرفته زیاد بوده به گونه ای که در باور خیلی از افراد پریان از آینه گریزان بوده و اشعار شاعران بزرگی چون خاقانی ، عطار ، حافظ و ... بکار برده شده است.

آینه در متون و اشعار فارسی بسیار استفاده شده ، اصطلاحات ادبی زیادی از آن ایجاد شده مانند آینه دل ، آینه عبرت ، آینه وحدت و صد ها نمونه دیگر از این استعارات وجود دارد و همچنین آینه در زمینه های متعددی کاربرد داشته که برای نمونه در علم پزشکی برای معالجه انواع بیمای ها کاربرد داشته که آینه مسی یا آینه چینی از آن دسته بوده ، که همگی این ها نشان از اهمیت این موضوع دارد. 

 

پدر جشن های عروسی در تمامی آداب و رسوم ایرانی ها آینه را مظهر و نماد روشنایی و شمعدان را سمبلی از سرباز های که از عروس و داماد را در زندگی محافظت می کنند. در فرهنگ ما ایرانی ها آینه را نشانه بخت و شمعدان را نشانه روشنایی و آتش می دانند.

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته