Menu

حکاکی روی شیشه صنایع شیشه آگاهی گلس

حکاکی روی شیشه یکی از روش های نوین برای تزئینات شیشه میباشد. حکاکی روی شیشه ابتدا در کشور ایتالیا انجام شد که نمای یک ساختمان در شهر ونیز توسط مهندسان ساختمانی از شیشه های حکاکی شده تشکیل شده بود پس از آن به مرور در کشورهای دیگر هم شیشه های حکاکی شده تولید شدند . قیمت حکاکی روی شیشه با توجه به ابعاد شیشه و طرحی که جهت حکاکی انتخاب شده است تعیین می گردد لذا برخی طرح ها به زمان بسیار زیادی برای اجرا نیاز دارند به عنوان مثال حکاکی لوگو روی شیشه به زمان بیشتر نسبت به حکاکی طرح لوزی نیاز دارد.

درواقع  حکاکی به اجرای طرح  نقش بر روی اجسام مختلف گفته میشود. حکاکی از قدیمی ترین هنرهای تاریخ است که از سالیان دور برای خارج کردن اجسام از سادگی و یکنواختی بکار برده میشد. حکاکی روی شیشه مدتهاست که مورد توجه هنرمندان ایرانی قرار داشته است. این حکاکی در گذشته به وسیله اشیا تیز و اسید بر روی شیشه ‌ایجاد می‌شد. این کار به دلیل مقاومت بالای شیشه در برابر خش پذیری و واکنشهای شیمیایی کار بسیار دشواری بود. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن لیزر، حکاکی بر روی شیشه با استفاده از دستگاه‌های لیزر و دستگاه‌های انگروینک، نسبت به گذشته آسان شد و فقط نیاز به تخصص در این رشته است.

 

 

حکاکی روی شیشه

حکاکی روی شیشه با دست

یکی از پرطرفدار ترین هنرهای دستی حکاکی روی شیشه با دست است. حکاکی روی شیشه با فرز انگشتی کاری بسیار دشوار است و نیاز به آموزش حکاکی روی آینه و شیشه خواهید داشت. قیمت حکاکی عکس روی شیشه با توجه به قیمت قلم حکاکی روی شیشه و همچنین مته حکاکی روی شیشه گران است. حکاکی پشت آینه کار بسیار دشواری است.

 

حکاکی روی شیشه با فرز انگشتی

به کمک حکاکی روی شیشه با فرز انگشتی می توان از ظروف آشپزخانه گرفته تا درهای سکوریت و پنجره های ساختمان را حکاکی و تزئین نمود. فقط کافی است برچسبی را که نقش مورد نظرتان را روی آن بریده اید ، بر روی شیشه یا آینه بچسبانید و با فرز انگشتی جاهای خالی را پرکنید، سپس حدود ۵ دقیقه صبر کنید تا نقش دلخواهتان برای همیشه رو آن حک و کنده کاری شود. برای این کار نیاز به تجهیزات و محل خاصی نیست و در هر جایی قابل اجراست.

حکاکی روی شیشه با اسید

مواد شیمیایی از جمله اسیدها که خاصیت خورندگی دارند می توانند برای حکاکی بر روی انواع سطوح شیشه ای، سنگی و فلزی مورد استفاده قرار گیرند. از محبوب ترین اسید ها برای حکاکی بر روی شیشه اسید هیدروفلوئوریک استهیدروفلوئوریک اسید تنها اسیدی است که میتواند به SiO2بی شکل ، کوارتز و شیشه با سرعت قابل توجهی اثر بگذارد(حکاکی کند). البته HF تنها اسید خورنده موجود نیست ولی در غلطت های بالا سمی است بطوریکه اثرات موضعی شامل تخریب بافت را در پی دارد و باعث نکروز شدن بافت و اندام ها میشود.

حکاکی روی انواع شیشه

 

حکاکی روی شیشه لمینت

برای حکاکی روی شیشه لمینت معمولا طرح مورد نظر روی شیشه زیری اعمال خواهد شد بدین صورت یک نمای شبه بعدی نیز ایجاد خواهد شد ، این نوع شیشه ها در اجرای نرده های شیشه ای کاربرد دارد.
 

حکاکی روی شیشه دوجداره

در پروژه هایی که هدف جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش میزان آلودگی صوتی است باید از شیشه دوجداره حکاکی شده استفاده کرد ، برای تولید این نوع شیشه ها از اسیسرهای فلزی بکار می رود.
 

حکاکی روی شیشه

حکاکی روی شیشه رنگی

برای تولید شیشه های رنگی حکاکی شده ابتدا شیشه رنگی در ابعاد مورد نظر برش داده شده سپس دور شیشه ابزار زده خواهد شد در نهایت هم جهت انجام فرآیند حکاکی وارد دستگاه Engraving می شود.
 

حکاکی روی شیشه کریستال

به طور کلی شیشه ها از نظر شفافیت به سه نوع فلوت ، سوپر کلیر و کریستال تقسیم بندی می شود که در این بین شیشه کریستال به دلیل شفافیت بسیار بالا بهترین انتخاب جهت حکاکی کردن محسوب می شود.

 

حکاکی روی شیشه به روش لوزی

در این روش طرح لوزی روی شیشه حکاکی خواهد شد به طوریکه دقیقا مشایه آینه های لوزی جورچین کنار هم قرار دارند ، این روش بیشتر در تولید درب های شیشه ای و میز شیشه ای سکوریت استفاده می شود.

 

حکاکی روی شیشه به روش مربعی

در این روش تعدادی مربع روش شیشه حکاکی خواهد شد که در طرح های جدید آن کنار هر مربع یک نگین کوچک هم حکاکی می شود ، این روش در پروژه هایی که ارتفاع شیشه زیاد است استفاده می شود.