حکاکی روی شیشه صنایع شیشه آگاهی گلس

حکاکی روی شیشه یکی از روش های نوین برای تزئینات شیشه میباشد. حکاکی روی شیشه ابتدا در کشور ایتالیا انجام شد که نمای یک ساختمان در شهر ونیز توسط مهندسان ساختمانی از شیشه های حکاکی شده تشکیل شده بود پس از آن به مرور در کشورهای دیگر هم شیشه های حکاکی شده تولید شدند . قیمت حکاکی روی شیشه با توجه به ابعاد شیشه و طرحی که جهت حکاکی انتخاب شده است تعیین می گردد لذا برخی طرح ها به زمان بسیار زیادی برای اجرا نیاز دارند به عنوان مثال حکاکی لوگو روی شیشه به زمان بیشتر نسبت به حکاکی طرح لوزی نیاز دارد.

درواقع حکاکی به اجرای طرح نقش بر روی اجسام مختلف گفته میشود. حکاکی از قدیمی ترین هنرهای تاریخ است که از سالیان دور برای خارج کردن اجسام از سادگی و یکنواختی بکار برده میشد. حکاکی روی شیشه مدتهاست که مورد توجه هنرمندان ایرانی قرار داشته است. این حکاکی در گذشته به وسیله اشیا تیز و اسید بر روی شیشه ‌ایجاد می‌شد. این کار به دلیل مقاومت بالای شیشه در برابر خش پذیری و واکنشهای شیمیایی کار بسیار دشواری بود. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن لیزر، حکاکی بر روی شیشه با استفاده از دستگاه‌های لیزر و دستگاه‌های انگروینک، نسبت به گذشته آسان شد و فقط نیاز به تخصص در این رشته است.

Image

 

حکاکی روی شیشه با دست

یکی از پرطرفدار ترین هنرهای دستی حکاکی روی شیشه با دست است. حکاکی روی شیشه با فرز انگشتی کاری بسیار دشوار است و نیاز به آموزش حکاکی روی آینه و شیشه خواهید داشت. قیمت حکاکی عکس روی شیشه با توجه به قیمت قلم حکاکی روی شیشه و همچنین مته حکاکی روی شیشه گران است. حکاکی پشت آینه کار بسیار دشواری است.

 

حکاکی روی شیشه با فرز انگشتی

به کمک حکاکی روی شیشه با فرز انگشتی می توان از ظروف آشپزخانه گرفته تا درهای سکوریت و پنجره های ساختمان را حکاکی و تزئین نمود. فقط کافی است برچسبی را که نقش مورد نظرتان را روی آن بریده اید ، بر روی شیشه یا آینه بچسبانید و با فرز انگشتی جاهای خالی را پرکنید، سپس حدود ۵ دقیقه صبر کنید تا نقش دلخواهتان برای همیشه رو آن حک و کنده کاری شود. برای این کار نیاز به تجهیزات و محل خاصی نیست و در هر جایی قابل اجراست.

حکاکی روی شیشه با اسید

مواد شیمیایی از جمله اسیدها که خاصیت خورندگی دارند می توانند برای حکاکی بر روی انواع سطوح شیشه ای، سنگی و فلزی مورد استفاده قرار گیرند. از محبوب ترین اسید ها برای حکاکی بر روی شیشه اسید هیدروفلوئوریک استهیدروفلوئوریک اسید تنها اسیدی است که میتواند به SiO2بی شکل ، کوارتز و شیشه با سرعت قابل توجهی اثر بگذارد(حکاکی کند). البته HF تنها اسید خورنده موجود نیست ولی در غلطت های بالا سمی است بطوریکه اثرات موضعی شامل تخریب بافت را در پی دارد و باعث نکروز شدن بافت و اندام ها میشود.
 

حکاکی روی انواع شیشه

 

حکاکی روی شیشه لمینت

برای حکاکی روی شیشه لمینت معمولا طرح مورد نظر روی شیشه زیری اعمال خواهد شد بدین صورت یک نمای شبه بعدی نیز ایجاد خواهد شد ، این نوع شیشه ها در اجرای نرده های شیشه ای کاربرد دارد.

حکاکی روی شیشه دوجداره

در پروژه هایی که هدف جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش میزان آلودگی صوتی است باید از شیشه دوجداره حکاکی شده استفاده کرد ، برای تولید این نوع شیشه ها از اسیسرهای فلزی بکار می رود.

Image

 

حکاکی روی شیشه رنگی

برای تولید شیشه های رنگی حکاکی شده ابتدا شیشه رنگی در ابعاد مورد نظر برش داده شده سپس دور شیشه ابزار زده خواهد شد در نهایت هم جهت انجام فرآیند حکاکی وارد دستگاه Engraving می شود.

حکاکی روی شیشه کریستال

به طور کلی شیشه ها از نظر شفافیت به سه نوع فلوت ، سوپر کلیر و کریستال تقسیم بندی می شود که در این بین شیشه کریستال به دلیل شفافیت بسیار بالا بهترین انتخاب جهت حکاکی کردن محسوب می شود.

 

Image

 

حکاکی روی شیشه به روش لوزی

در این روش طرح لوزی روی شیشه حکاکی خواهد شد به طوریکه دقیقا مشایه آینه های لوزی جورچین کنار هم قرار دارند ، این روش بیشتر در تولید درب های شیشه ای و میز شیشه ای سکوریت استفاده می شود.

 

حکاکی روی شیشه به روش مربعی

در این روش تعدادی مربع روش شیشه حکاکی خواهد شد که در طرح های جدید آن کنار هر مربع یک نگین کوچک هم حکاکی می شود ، این روش در پروژه هایی که ارتفاع شیشه زیاد است استفاده می شود.

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و محتوای شما را جمع‌آوری می‌کند تا بتوانیم نظرات درج شده در وب‌سایت را پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، خط‌مشی رازداری و شرایط استفاده جایی که اطلاعات بیشتری در مورد مکان، چگونگی و چرایی ذخیره داده های شما دریافت خواهید کرد.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته