سند پلاست

شیشه های سند پلاست به صورت لوگو بر روی شیشه های دفاتر ، پیش خوان برای ادارات ؛ به صورت نوشته های تبلیغاتی تیتر برای شیشه های فروشگاه ها ؛ طراحی های تزئینی شیشه های درب و پنجره بالاخص درب های ورودی شیک ویلایی ؛ طراحی های آینه و شیشه جات در مصارف تولیدات بوفه ، تولیدات آینه و شمعدان ، آینه های زیبای میز آرایشی و آینه کنسول ، آینه داخل کابین آسانسورها و حتی برای تزئین و طراحی حمام های شیشه ای میتواند مورد استفاده قرار بگیرد گرفته و زیبایی و جذابیت خانه و اداره شما را صد چندان کند. شیشه های سند پلاست به دلیل تولید خاص آن به هیچ وجه از روی این سطوح پاک نشده و عمر دائمی آن ارزش شیشه جات استفاده شده در کار شما را بالا می برد. بهترین مزیت شیشه های سند پلاست مات کردن خود شیشه است که امکان عبور روشنایی را دارا می باشد و مهمترین بخش جذابیت آن روشن تر بودن قسمت سند پلاست شده نسبت به سطوح اطراف است که سبب زیباتر جلوه نمودن شیشه سند پلاست شده شما می شود. امروزه از انواع مختلف شیشه های مات و طرح دار در ساختمان ها و مصارف گوناگون استفاده می شود. شیشه مات با روش های متفاوتی از قبیل شیشه اسید شور، سند بلاست، طلاکوبی و غیره تولید می شوند. در این میان شیشه سندبلاست علاوه بر مات بودن از مقاومت بالایی نیز برخوردار است. این نوع شیشه با تکنولوژی جدید سند بلاست تولید می شود و قابلیت ایجاد طرح های مختلف را دارد. اگر می خواهید بدانید که شیشه سند بلاست چگونه ساخته می شود و کاربردهای آن در کجاست در این مقاله همراه ما باشید.

شیشه سند پلاست

 شیشه سند بلاست چیست؟

طی عملیات سندبلاست  یا همان sandblast که از ترکیب کلمات sand  به معنای شن و blast به معنای انفجار ساخته می شود، ذرات ساینده که اغلب شن و مواد معدنی هستند که بسته به نوع سازه در اندازه سختی و شکل‌های هندسی متفاوت، به سطح شیشه کوبیده شده و بدین ترتیب  شفافیت شیشه از بین می رود و سطح آن مات می گردد. افزایش زمان بلاست و میزان فشار و قدرت پاشیدن ذرات سبب ماتی بیشتر و کیفیت بیشتر شیشه خواهد شد. این عملیات هم به صورت دستی و هم با دستگاه امکان پذیر است که در استفاده از دستگاه دقت عمل و راندمان عملیات بهترخواهد بود. به دلیل آسیب های تنفسی ناشی از شن و ماسه امروزه از ذرات دیگری نظیر ماسه سنگ فولاد، سرباره مس، پوسته گردو، پودر ساینده و غیره در فرآیند سند بلاست استفاده می شود.

مزایا و معایب شیشه سند بلاست

روش سند بلاست و شیشه مات تولید شده از این طریق مانند روش های دیگر دارای معایب و مزایایی است که به آن اشاره می کنیم؛ از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عمر طولانی شیشه سند بلاست بدون نیاز به مراقبت.

 2. سندبلاست مانند برچسب نیست که از روی شیشه جدا شود و تا پایان عمر شیشه باقی می ماند.

 3. امکان طراحی انواع طرح و لوگو در آن وجود دارد.

از معایب سند بلاست شیشه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  قیمت سند بلاست نسبت به سایر روش های مات کردن شیشه مانند شیشه اسید شور، بیشتر است.

 2. این روش زمان بر بوده و حداقل به 10 روز زمان کاری نیاز دارد.

 3.  امکان تغییر بعد از سندبلاست وجود ندارد. 

 4. این روش در کارگاه صورت می گیرد و نمی توان در محل نصب آن را انجام داد.

 5. چربی و لکه زدایی شیشه سندبلاست نسبت به انواع شیشه و آینه اسید شور سخت تر است.

شیشه سند بلاست در چه مکانی نقش دارد؟

حالت ماتی شیشه سندبلاست به رنگ سفید نزدیک است، به همین دلیل به آن شیشه سندبلاست سفید نیز گفته می‌شود. اما شیشه های سندبلاست در رنگ های متنوع تولید می شوند. نوع سفید شیشه سند بلاست و شیشه  و آینه اسیدشور یا همان ساتینا اغلب در نمای کار مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان مثال در مراکز پزشکی و غیره. برخی انواع شیشه‌های سندبلاست در دکوراسیون و جنبه زیبایی کاربرد دارند، به عنوان مثال شیشه سندبلاست طلایی، می تواند به ظاهر محیط شکلی تجملی و باشکوه بدهد. کاربردهای کلی شیشه سندبلاست در موارد زیر می باشد:

 1. پارتیشن شیشه ای

 2. شیشه سندبلاست کابینت، بالکن و حمام

 3. شیشه دودبند

 4. شیشه فروشگاه، مطب، بیمارستان ها و ادارات

 5. شیشه تابلو، پنجره، در ورودی

 6. شیشه های دوجداره 

انواع سندبلاست شیشه

در نمونه های رایج شیشه های مات می توان به شیشه مشجر، شیشه اسید شور شده و آینه اسید شور یا همان ساتینا، انواع شیشه های هوشمند مات شونده و شیشه های سندبلاست اشاره کرد. حال هر کدام از این روش های مات کردن روی تمام انواع شیشه قابل اجراست که در نتیجه ما شکل های بسیار متنوعی از شیشه های مات را خواهیم داشت.

انواع شیشه سند پلاست

شیشه سندبلاست نیز دارای انواع متفاوتی است که به بررسی آن می پردازیم.

شیشه تمام مات

در این مورد، شیشه مد نظر به عنوان مثال شیشه سکوریت، به طور کامل در اتاق سندبلاست قرار می گیرند و کاملا مات می شوند.

شیشه های راه مات

ایجاد خطوط منظم عمودی و افقی و یا شطرنجی روی شیشه که می توانند مات یا شفاف باشند سبب تولید شیشه های با عنوان راه مات می گردند.

لاکوبل سند بلاست

برای ساخت شیشه لاکوبال یک ورقه محافظتی پی وی سی نصب می شود که به نوعی محافظ در برابر ضربه می باشد. همچنین از یک لایه پولیروپلین برای مقاومت بالا در برابر رطوبت نیز استفاده می شود. این نوع شیشه درشکل های شفاف و مات تولید می شوند که به دلیل کیفیت بالا مصارف زیادی دارند.

شیشه رنگی سندبلاست

شیشه های رنگی مات به دلیل زیبایی منحصر بفرد خود در دکوراتیو بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند و جلوه ی زیبایی به محیط می بخشند. البته این نوع شیشه علاوه بر زیبایی دارای استحکام در برابر شرایط جوی نیز هستند.

شیشه سندبلاست طرح دار 

می‌توان با نرم افزارهای کامپیوتری طرح های مختلف از جمله لوگو را روی سندبلاست شیشه طراحی و اجرا کرد. 

قیمت سندبلاست شیشه

قیمت شیشه سند بلاست با توجه به سایز و اندازه و همچنین میزان پیچیدگی طرح آن محاسبه می‌شود. شیشه‌هایی است که به صورت یک‌دست مات شده‌اند دارای قیمت پایین تری هستند. چرا که میزان چسب مصرفی در قیمت شیشه تاثیر گذار می‌باشد. هر چه قسمت های شفاف شیشه بیشتر باشد می بایست چسب بیشتری استفاده شود. به عنوان مثال اگر طرح مد نظر ما کوچک باشد بقیه قسمت های شیشه باید چسب بخورد که در نتیجه قیمت آن بالاتر می رود. به طور کلی قیمت سندبلاست نسبت به شیشه و آینه اسید شور بالاتر است.

جمع بندی
در این مقاله به بررسی شیشه سند بلاست به عنوان یکی از شیشه های مات پرداختیم و ویژگی ها آن را بررسی کردیم. به کمک نکاتی که ذکر شده است می توانید با توجه به نوع کاربری مد نظر خود در مورد انتخاب شیشه مات تصمیم بگیرید.
 

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته