شیشه انگروینگ

شیشه انگروینگ یک شیشه حکاکی شده است که در ایران قدمت بسیار زیادی دارد و در ایران قدیم از ابزار های نوک تیز برای کنده کاری شیشه استفاده می کردند تا شیشه ها از حالت بی روح خارج شوند. با روی کار آمدن شیشه انگروینگ، معماران از این شیشه ها برای تزیین دکوراسیون خانه کمک گرفتند و به همین دلیل صنعت حکاکی شیشه پیشرفت چشمگیری کرد. خرید شیشه انگروینگ برای تزیین دکوراسیون یک گزینه مناسب برای افرادی است که علاقه‌ مند به دکور مدرن هستند؛ به این دلیل که شیشه انگروینگ یک شیشه دکوراتیو به شمار می رود و می تواند تاثیر چشمگیری بر روی تزیین دکوراسیون خانه داشته باشد. شیشه های انگروینگ با استفاده از دستگاه لیزر در طرح ها و نقش و نگارهای مختلف تولید می شوند که جهت تزیین دکوراسیون در قسمت داخلی بناها استفاده می شوند و می توانند دکوراسیون داخلی بنا را زیبا و مدرن جلوه دهند. 

قیمت شیشه انگروینگ

قیمت شیشه انگروینگ

 قیمت خرید شیشه انگروینگ بر اساس پارامتر های مختلفی تعیین می شود نظیر ابعاد و متراژ شیشه؛ علاوه بر این هنر حکاکی یکی از پارامتر های است که بر روی قیمت گذاری شیشه انگروینگ تاثیر دارد. لذا هرچه ابعاد و اندازه شیشه بیشتر باشد یقینا از قیمت بیشتری برخوردار است. مطمئنا همه شنیده اید که زمان طلاست، در واقع زمانی که صرف حکاکی بر روی شیشه شده است بر روی قیمت گذاری تاثیرات زیادی دارد. نقش و نگار و طرح و رنگی که در هنر حکاکی بر روی شیشه اعمال می‌ شود بر روی قیمت شیشه انگروینگ تاثیر گذار است، خالی از لطف نیست که بگوییم طرح و نقش و نگار مطابق با سلیقه مشتری انجام می‌ شود. کیفیت شیشه ای که هنرمندان بر روی آن عمل حکاکی را انجام می‌ دهند یکی دیگر از عواملی است که بر روی قیمت شیشه انگروینگ تاثیرگذار است. 

سفارش شیشه انگروینگ

در ایران حکاکی بر روی شیشه، آینه، چوب و غیره سابقه زیادی دارد و در ایران قدیم یکی از صنعت های مهم و هنری به شمار می رفت؛ امروزه این صنعت جایگاه خود را از دست نداده است و همواره هنرمندان زیادی در بازار رقابتی اقدام به طراحی و حکاکی بر روی شیشه با نقش و نگار های مختلفی می کنند تا بتوانند محصولات خود را در بازار رقابتی به فروش برسانند. سفارش شیشه انگروینگ مطابق با طرح و نقش و نگار توسط خریداران صورت می گیرد و سپس هنرمند مطابق با سلیقه متقاضیان اقدام به طراحی و حکاکی شیشه انگروینگ می کند. امروزه به دلیل استقبال از هنرهای قدیمی چون حکاکی، صنعت حکاکی بر روی شیشه یا شیشه انگروینگ پیشرفت چشمگیری داشته است و اکثر هنرمندان و معماران زیادی در طراحی داخلی خانه و بناهای مختلف شیشه انگروینگ جهت زیباسازی دکوراسیون بنا فعالیت می کنند.

مدل های شیشه انگروینگ 

شیشه انگروینگ در مدل های مدرن و سنتی تولید می شود و صنعتگران با استفاده از دستگاه لیزر به طراحی و حکاکی شیشه می پردازند و توانسته اند انواع شیشه انگروینگ را در طرح و نقش های مختلف تولید نمایند. شیشه انگروینگ یکی از زیباترین و تاثیرگذارترین نوع تزیین شیشه در جهان به شمار می رود که با استفاده از دستگاه لیزر طرح های سنتی و مدرن بر روی آن حکاکی می شوند. در طراحی و حکاکی شیشه های انگروینگ از نقش و نگارهایی نظیر انواع گل و گیاه، طراحی چهره انسان، اشکال هندسی، طراحی حیوانات، حکاکی طبیعت و حکاکی طرح و نقش و نگار های اسلیمی و ایرانی و سنتی و مدرن استفاده می شود تا جلوه گر هنر و معماری ایرانی باشد. شیشه های انگروینگ یکی از تاثیرگذارترین شیشه های هنری می باشد که در مدل های مختلفی مطابق با سلیقه خریداران تولید می شود و معمولا این شیشه ها دارای ضخامت عالی می باشند. 

انواع شیشه انگروینگ

انواع شیشه انگروینگ به دو نوع شیشه انگروینگ رنگی و شیشه انگروینگ بدون رنگ تقسیم بندی می شوند که خریداران مطابق با نوع دکوراسیون مدرن یا سنتی خانه و محیط کاری شیشه ها را در دو نوع رنگی و بدون رنگ سفارش می دهند. شیشه انگروینگ رنگی معمولاً در طرح های سنتی مانند نقش و نگارهای اسلیمی و ایرانی حکاکی می شوند و در مکان های که دکوراسیون سنتی و ایرانی دارند مورد استفاده قرار می گیرند. شیشه انگروینگ نوع مدرن معمولا از سبک مینی‌ مال در طراحی و حکاکی آن ها استفاده شده است که طراحی ساده ای دارند و می توانند جذابیت و زیبایی زیادی به سبک دکوراسیون مدرن دهند. شیشه انگروینگ به انگروینگ لوزی و مربعی تقسیم بندی می شوند که در شیشه انگروینگ لوزی طرح های مساوی و یکدست لوزی را در کنار هم حکاکی می کنند و در طراحی شیشه انگروینگ مربعی مربع های یکدست را در کنار هم با نگین حکاکی کرده اند که جلوه زیبایی گرفته است. 

انگروینگ

شیشه انگروینگ یک هنر قدیمی ایرانی می باشد که با استفاده از دستگاه لیزر به حکاکی بر روی آن می پردازند و شیشه انگروینگ یکی از بهترین ابزار دکوراتیو برای تزیین بنا ها به شمار می رود و با استفاده از هنر حکاکی با نقش و نگارهای مختلف شیشه ها را تزیین می کنند. به این صورت که با ابزار کنده کاری به کنده کاری شیشه و حکاکی بر روی آن می‌ پردازند. شیشه انگروینگ در دو مدل سنتی و مدرن و دو نوع رنگی و بدون رنگ توسط تولید کنندگان تولید می شود. استفاده از شیشه انگروینگ در خانه و بنا های مختلف می تواند تاثیر چشمگیری بر روی زیبایی دکوراسیون خانه بگذارد و به دلیل طیف رنگ و مدلی که دارد انتخاب آن متناسب با سبک دکوراسیون می باشد.  

شیشه انگروینگ یا حکاکی روی شیشه یکی از خدمات مجموعه آگاهی گلس میباشد. طراحان داخلی و یا افرادی که در رابطه با شیشه فعالیت دارند، برای رسیدن به بازار رقابت شیشه هر روز دست به اختراع روش جدیدی برای تزیین شیشه می‌زدند. جدیدترین تکنولوژی نقش زدن و تزیین بر روی شیشه، حکاکی کردن آن با انواع طرح‌ها و نقش‌ها است. شما می‌توانید متناسب با سبک دکوراسیون انتخابی خود، انواع طرح‌های مدرن، کلاسیک، اسلیمی یا حتی طرح های شلوغ را انتخاب کرده و در شیشه‌کاری فضای خانه بکار ببرید. این نوع شیشه‌ها علاوه بر دکوراتیو بودن، با انعکاس نور، روشنایی فضای داخلی را بیشتر کرده و آن را دلبازتر و بزرگتر نشان خواهد داد. به حکاکی بر روی شیشه اصطلاحا انگروینگ (engraving) می گویند. در ایران شیشه‌های حکاکی شده که در طراحی داخلی بنا استفاده می شوند با نام شیشه انگروینگ شناخته می‌شود.

شیشه انگروینگ  از مهمترین شیشه‌های طراح دار در اجرای شیشه‌های دکوراتیو می‌باشد. در ایران شیشه‌های حکاکی شده که در طراحی داخلی بنا مورد استفاده قرار می‌گیرند با نام خارجی آن یعنی شیشه انگروینگ شناخته می‌شود. حکاکی روی شیشه از هنرهای تزیینی قدیمی در ایران است که هنرمندان برای خارج کردن شیشه از حالت عادی و بی روحی که داشت در پیش گرفتند. انگروینگ در گذشته با استفاده از ابزار نوک تیز و اسید بر روی شیشه میسر می‌گردید. حکاکی بر روی شیشه به دلیل مقاومت بالای شیشه در برابر خش پذیری و ضعف آن در برابر ضربه کار بسیار طاقت فرسا و در عین حال ظریفی بوده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار امدن دستگاه‌های مدرنی مانند دستگاه‌های لیزر و دستگاه‌های انگروینگ ایجاد طرح و نقش به روش کنده کاری بسیار ساده شده است.

شیشه انگروینگ

شیشه انگروینگ در چه زمینه ای کاربرد دارد؟

شیشه یکی از متریال هایی است که در صنایع مختلف مانند دکوراسیون داخلی، خودروسازی، تبلیغات و غیره پرکاربرد است. در ساخت ساختمان‌ها، دکوراسیون داخلی برای پنجره‌ها،  هتل‌ها، ادارات، رستوران‌ها و بانک‌ها، در ساخت خودرو برای شیشه اتومبیل‌ها و همچنین برای ساخت شیشه‌های تزئینی، گلدان‌های شیشه‌ای، بطری‌های شیشه‌ای و هزاران کاربرد دیگر از شیشه استفاده می‌شود. معمولا شیشه های حکاکی شده در صنایع تزئینی و یا ظرف سنتی کاربرد بیشتری دارد که نمایانگر فرهنگ و هنر ایرانی است. اما بطور کلی شیشه انگروینگ در موارد زیر کاربرد بیشتری دارد:

 

دکوراسیون داخلی و ساختمان سازی:

در دکوراسیون و ساخت منازل شخصی، اداره‌ها، هتل و رستوران از شیشه در پنجره‌ها، درب‌های سکوریت، شیشه کاری های داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود. شیشه ها باید بر اساس اندازه و طراحی ساختمان‌ها برش زده شوند که این کار با دستگاه برش لیزر شیشه قابل انجام است، علاوه بر این‌ها در شیشه‌کاری‌ها از شیشه‌ها با طرح‌های حک شده استفاده می‌شود. کار حکاکی روی شیشه با دستگاه لیزر شیشه انجام می‌شود.

 

ساخت و حکاکی شیشه‌ها مصرفی:

در زندگی روزمره بطری‌های شیشه‌ای مصارف زیادی دارد از بطری‌های شیشه‌ای نگهدارنده وسایل در آشپزخانه گرفته تا شیشه‌ها و گلدون‌های تزئینی در دکوراسیون منازل و شیشه‌های عطر و ادکلن. در تمام موارد گفته شده بسته به کاربرد و برند، روی شیشه‌ها نوشته ها و لوگوهایی حکاکی شده‌اند، حکاکی‌ها به وسیله دستگاه‌های حک لیزری روی شیشه استفاده می‌شود. 

 

حکاکی روی آینه و ساخت آینه‌های تزئینی:

آینه یکی از المان‌هایی است که باعث زیبایی بخشیدن به محیط می‌شود. در چند سال گذشته از آینه‌ها در اندازه، سایز و شکل‌های مختلف به صورت تکه تکه و برش خورده به همراه حکاکی‌های طرح‌ها و نقوش در منازل، ساختمان‌ها، هتل‌ها، آسانسورها و غیره استفاده می‌شود. رش‌ها و حک نقوش روی آینه‌ها به وسیله لیزر و با دستگاه حکاکی و برش لیزری آینه انجام می‌شود.

 

ساخت تندیس‌های شیشه‌ای:

در مراسم‌های مختلف مانند مراسم بزرگداشت، تندیس‌هایی از جنس شیشه به عنوان یادگاری به برگزیدگان اهدا می‌شود. این تندیس‌ها بسته به نوع مراسم، طرح‌ها و اشکال مختلفی دارد و گاها روی تندیس‌ها عنوان مراسم به همراه لوگو نوشته‌هایی حک می‌شود. مامی این تندیس‌ها با دستگاه لیزر به زیبایی با ظرافت خاص برش داده می‌شود. حکاکی‌های زیبایی به وسیله دستگاه حکاکی روی شیشه صورت می‌گیرد.

 

عوامل تاثیرگذار در قیمت گذاری حکاکی روی شیشه انگروینگ

• ابعاد و متراژ به کار رفته
• زمان صرف شده برای انجام سفارش
• طرح و رنگ انتخاب شده توسط مشتری
• کیفیت شیشه و آینه ای که حکاکی روی آن انجام شده

 

نحوه ساخت شیشه انگروینگ

شیشه‌های انگروینگ در ابعاد مورد نظر برش داده می‌شود. طرح مورد نظر برای آن تایید می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه انگروینگ این طرح‌ها بر رو شیشه  بای ایجاد شیارها و نقطه ها حکاکی می‌شود. خط‌های ایجاد شده در حکاکی بر روی شیشه زیاد عمیق نیست و نسبت به ضخامت شیشه عمیق این خط‌ها تغییر می‌کند. اگر شیشه ضخامت بیشتری داشته باشد عمق این حکاکی‌ها نیز می‌تواند بیشتر باشد.