شیشه انگروینگ

شیشه انگروینگ یا حکاکی روی شیشه یکی از خدمات مجموعه آگاهی گلس میباشد. طراحان داخلی و یا افرادی که در رابطه با شیشه فعالیت دارند، برای رسیدن به بازار رقابت شیشه هر روز دست به اختراع روش جدیدی برای تزیین شیشه می‌زدند. جدیدترین تکنولوژی نقش زدن و تزیین بر روی شیشه، حکاکی کردن آن با انواع طرح‌ها و نقش‌ها است. شما می‌توانید متناسب با سبک دکوراسیون انتخابی خود، انواع طرح‌های مدرن، کلاسیک، اسلیمی یا حتی طرح های شلوغ را انتخاب کرده و در شیشه‌کاری فضای خانه بکار ببرید. این نوع شیشه‌ها علاوه بر دکوراتیو بودن، با انعکاس نور، روشنایی فضای داخلی را بیشتر کرده و آن را دلبازتر و بزرگتر نشان خواهد داد. به حکاکی بر روی شیشه اصطلاحا انگروینگ (engraving) می گویند. در ایران شیشه‌های حکاکی شده که در طراحی داخلی بنا استفاده می شوند با نام شیشه انگروینگ شناخته می‌شود.

شیشه انگروینگ  از مهمترین شیشه‌های طراح دار در اجرای شیشه‌های دکوراتیو می‌باشد. در ایران شیشه‌های حکاکی شده که در طراحی داخلی بنا مورد استفاده قرار می‌گیرند با نام خارجی آن یعنی شیشه انگروینگ شناخته می‌شود. حکاکی روی شیشه از هنرهای تزیینی قدیمی در ایران است که هنرمندان برای خارج کردن شیشه از حالت عادی و بی روحی که داشت در پیش گرفتند. انگروینگ در گذشته با استفاده از ابزار نوک تیز و اسید بر روی شیشه میسر می‌گردید. حکاکی بر روی شیشه به دلیل مقاومت بالای شیشه در برابر خش پذیری و ضعف آن در برابر ضربه کار بسیار طاقت فرسا و در عین حال ظریفی بوده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار امدن دستگاه‌های مدرنی مانند دستگاه‌های لیزر و دستگاه‌های انگروینگ ایجاد طرح و نقش به روش کنده کاری بسیار ساده شده است.

شیشه انگروینگ

شیشه انگروینگ در چه زمینه ای کاربرد دارد؟

شیشه یکی از متریال هایی است که در صنایع مختلف مانند دکوراسیون داخلی، خودروسازی، تبلیغات و غیره پرکاربرد است. در ساخت ساختمان‌ها، دکوراسیون داخلی برای پنجره‌ها،  هتل‌ها، ادارات، رستوران‌ها و بانک‌ها، در ساخت خودرو برای شیشه اتومبیل‌ها و همچنین برای ساخت شیشه‌های تزئینی، گلدان‌های شیشه‌ای، بطری‌های شیشه‌ای و هزاران کاربرد دیگر از شیشه استفاده می‌شود. معمولا شیشه های حکاکی شده در صنایع تزئینی و یا ظرف سنتی کاربرد بیشتری دارد که نمایانگر فرهنگ و هنر ایرانی است. اما بطور کلی شیشه انگروینگ در موارد زیر کاربرد بیشتری دارد:

 

دکوراسیون داخلی و ساختمان سازی:

در دکوراسیون و ساخت منازل شخصی، اداره‌ها، هتل و رستوران از شیشه در پنجره‌ها، درب‌های سکوریت، شیشه کاری های داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود. شیشه ها باید بر اساس اندازه و طراحی ساختمان‌ها برش زده شوند که این کار با دستگاه برش لیزر شیشه قابل انجام است، علاوه بر این‌ها در شیشه‌کاری‌ها از شیشه‌ها با طرح‌های حک شده استفاده می‌شود. کار حکاکی روی شیشه با دستگاه لیزر شیشه انجام می‌شود.

 

ساخت و حکاکی شیشه‌ها مصرفی:

در زندگی روزمره بطری‌های شیشه‌ای مصارف زیادی دارد از بطری‌های شیشه‌ای نگهدارنده وسایل در آشپزخانه گرفته تا شیشه‌ها و گلدون‌های تزئینی در دکوراسیون منازل و شیشه‌های عطر و ادکلن. در تمام موارد گفته شده بسته به کاربرد و برند، روی شیشه‌ها نوشته ها و لوگوهایی حکاکی شده‌اند، حکاکی‌ها به وسیله دستگاه‌های حک لیزری روی شیشه استفاده می‌شود. 

 

حکاکی روی آینه و ساخت آینه‌های تزئینی:

آینه یکی از المان‌هایی است که باعث زیبایی بخشیدن به محیط می‌شود. در چند سال گذشته از آینه‌ها در اندازه، سایز و شکل‌های مختلف به صورت تکه تکه و برش خورده به همراه حکاکی‌های طرح‌ها و نقوش در منازل، ساختمان‌ها، هتل‌ها، آسانسورها و غیره استفاده می‌شود. رش‌ها و حک نقوش روی آینه‌ها به وسیله لیزر و با دستگاه حکاکی و برش لیزری آینه انجام می‌شود.

 

ساخت تندیس‌های شیشه‌ای:

در مراسم‌های مختلف مانند مراسم بزرگداشت، تندیس‌هایی از جنس شیشه به عنوان یادگاری به برگزیدگان اهدا می‌شود. این تندیس‌ها بسته به نوع مراسم، طرح‌ها و اشکال مختلفی دارد و گاها روی تندیس‌ها عنوان مراسم به همراه لوگو نوشته‌هایی حک می‌شود. مامی این تندیس‌ها با دستگاه لیزر به زیبایی با ظرافت خاص برش داده می‌شود. حکاکی‌های زیبایی به وسیله دستگاه حکاکی روی شیشه صورت می‌گیرد.


عوامل تاثیرگذار در قیمت گذاری حکاکی روی شیشه انگروینگ

ابعاد و متراژ به کار رفته
زمان صرف شده برای انجام سفارش
طرح و رنگ انتخاب شده توسط مشتری
کیفیت شیشه و آینه ای که حکاکی روی آن انجام شده

 

نحوه ساخت شیشه انگروینگ

شیشه‌های انگروینگ در ابعاد مورد نظر برش داده می‌شود. طرح مورد نظر برای آن تایید می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه انگروینگ این طرح‌ها بر رو شیشه  بای ایجاد شیارها و نقطه ها حکاکی می‌شود. خط‌های ایجاد شده در حکاکی بر روی شیشه زیاد عمیق نیست و نسبت به ضخامت شیشه عمیق این خط‌ها تغییر می‌کند. اگر شیشه ضخامت بیشتری داشته باشد عمق این حکاکی‌ها نیز می‌تواند بیشتر باشد.