EasyDNNNews

شیشه لمینت

شیشه‌ها انواع مختلفی دارند از شیشه سکوریت گرفته تا شیشه دوجداره و شیشه لمینت. البته شیشه لمینت از مزایای متعددی نسبت به سایر شیشه‌ها برخوردار است از این‌رو برتری خاصی دارد. در ادامه به مزایا، ویژگی‌ها و کاربردهای شیشه لمینت اشاره خواهیم کرد. 

شیشه لمینت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از انواع شیشه‌های ایمنی، شیشه لمینت است. برای ساخت شیشه لمینت از دو یا چندین لایه شیشه، همراه با طلق PVB استفاده می‌شود. به گونه‌ای که لایه‌های شیشه همراه با طلق PVB در فرآیندی که ترکیبی از فشار و دما است شیشه لمینت را به وجود می‌آورند. منظور از طلق PVB، پلی وینیل بوتیرال است که مخفف آن PVB می‌باشد. درواقع PVB رزینی است که در جاهایی مانند ساخت شیشه لمینت که به چسب قوی، شفافیت، چسبیدن چند لایه بر روی یکدیگر و سختی نیاز است مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طلق PVB با ضخامت‌های مختلفی شامل: mm 0.38  و mm 0.76  و  mm 1.52  برای ساخت شیشه لمینت استفاده می‌شود.

Image

 

همانطور که اشاره کردیم شیشه لمینت یکی از انواع شیشه‌های ایمنی است چراکه در صورت وارد شدن ضربه به آن و بروز شکستگی در آن ذرات آن خرد نمی‌شوند و فرو نمی‌ریزند. به گونه‌ای که تنها خطوطی از شکستگی در سطح شیشه لمینت ایجاد می‌گردد. درواقع وجود طلق‌های PVB در میان شیشه لمینت موجب می‌شود که پس از وارد شدن ضربه به این نوع شیشه و ایجاد شکستگی در آن ذرات آن خرد نشوند و فرو نریزند. از این‌رو است که شیشه لمینت به عنوان یکی از ایمن‌ترین شیشه‌ها از برتری خاصی نسبت به سایر شیشه‌ها برخوردار است و کاربردهای متعددی دارد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای شیشه لمینت، استفاده از آن‌ها در ساختمان‌های مرتفع است چراکه در برابر خطرات ناشی از زلزله و آتش‌سوزی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه‌بر این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شیشه لمینت این است که در هنگام ساخت می‌توان از چندین نوع شیشه به صورت هم‌زمان در لایه‌های مختلف آن استفاده کرد. 

مطمعناً تاکنون شاهد خرد شدن شیشه‌های معمولی بوده‌اید به گونه‌ای که پس از وارد شدن ضربه و ایجاد شکستگی در آن‌ها، ذرات شیشه به تکه‌های ریز و درشتی تقسیم می‌شوند و فرو می‌ریزند. از این‌رو ممکن است خسارات جانی و مالی زیادی را به بار آورند. اما برخلاف شیشه‌های معمولی، شیشه لمینت به گونه‌ای تولید می‌شود که پس از وارد شدن ضربه به آن تمامی ذرات یکپارچگی خود را حفظ کنند و از هم جدا نشوند. از این‌رو با استفاده از شیشه لمینت در ساختمان‌ها و تمامی مکان‌هایی که زلزله و آتش‌سوزی می‌تواند به آن‌ها آسیب جدی وارد کند می‌توان از شیشه لمینت استفاده کرد تا بروز خسارات جانی و مالی به حداقل برسند. 

همانطور که اشاره کردیم برای ساخت شیشه‌های لمینت می‌توان از انواع مختلف شیشه‌ها مانند شیشه سکوریت، شیشه رنگی، شیشه فلوت و حتی شیشه‌های معمولی استفاده کرد. اما جالب است بدانید که از شیشه‌های لمینت به دلیل مقاومت و ایمنی بالایی که دارند در ساخت شیشه‌های امنیتی نیز استفاده می‌گردد. 

شیشه لمینت چه کاربردهایی دارد؟

اولین و مهم‌ترین کاربرد شیشه لمینت، در ساختمان‌های مسکونی است چراکه در کنار برخوردار بودن از مقاومت و ایمنی بالا، نوعی عایق صوتی است. از این‌رو نه تنها محیطی ایمن را برای تمامی افرادی که در ساختمان مسکونی زندگی می‌کنند، فراهم می‌کند بلکه با ایفا کردن نقش عایق صوتی، محیطی آرام و بدون سرو صدا را فراهم می‌کند. درضمن شیشه لمینت به دلیل برخوردار از طلق PVB موجب کنترل و کاهش اشعه ماورای بنفش می‌شود از این‌رو تاثیر بسزایی بر روی سلامت افراد می‌گذارد و همچنین مانع از آسیب رسیدن به رنگ فرش‌ها و مبل‌ها می‌شود. 

Image

علاوه‌بر اینکه از شیشه لمینت در ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود از این نوع شیشه در اماکنی شامل: فرودگاه‌ها، اداره‌جات، ساختمان‌های تجاری، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، ویترین مغازه‌هایی مانند صرافی‌ها، طلافروشی‌ها و ... استفاده می‌شود. جالب است بدانید که از این نوع شیشه‌ها به عنوان شیشه اتومبیل نیز استفاده می‌شود. چراکه پس از برخورد جسمی سخت به شیشه اتومبیل از پخش شدن و جدا شدن ذرات آن جلوگیری می‌شود درنتیجه موجب حفظ جان راننده و کاهش خسارات مالی و جانی می‌شود. کاربرد دیگر شیشه‌های لمینتی در مکان‌ها و ساختمان‌های امنیتی است چراکه از شیشه لمینت به عنوان شیشه‌های ضد گلوله و همچنین شیشه‌هایی که نقش عایق صوتی را بازی می‌کنند در ساختمان‌های امنیتی استفاده می‌گردد. 

خرید شیشه لمینت

شیشه های لمینت، از جمله شیشه های ساختمانی پرکاربردی بوده که در مقایسه با دیگر شیشه ها، مقاومت بالاتری دارد. این نوع شیشه شامل دو یا چند لایه شیشه بوده که ما بین هر یک از لایه ها، از طلق PVB استفاده شده است. در مرحله لمینت شدن، لایه های شیشه و پلیمر، تحت حرارت و فشار بالایی قرار گرفته و یکدست می شوند. 

وزن شیشه لمینت

پلیمرهای استفاده شده در ساخت شیشه های لمینت، ضخامت های متفاوتی دارد. از ضخامت های پرکاربرد آن می توان به ضخامت های 0.38 ،0.76 ،1.52 میلی متری اشاره کرد. تعداد لایه های استفاده شده در ساخت شیشه برمبنای کاربردی که در ساخت ساختمان دارد، مشخص می شود. استفاده از این لایه های پلیمری موجب می شود که هنگامی که به شیشه ضربه محکمی وارد شده، فرو نریخته و تکه های آن به طلق بچسبد.

شیشه لمینت چه کاربردی دارد؟ 

شیشه لمینت به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد، اغلب در ساخت مکان های بزرگ از جمله بیمارستان، مجتمع های تجاری، اداری و حتی مغازه ها نیز استفاده می شود. در بیشتر ساختمان ها نیز می توان به عنوان یک کف پوش شیشه ای نیز از آن استفاده کرد. در ساخت شیشه های خودرو نیز کاربرد داشته، چرا که باعث کم شدن خسارت های ناشی از تصادف و افزایش امنیت سرنشینان خودرو می شود. 
با توجه به نقش عایق صوت بودن شیشه های لمینت، از آن در ساخت واحدهای مسکونی نیز استفاده می شود. در مکان هایی که شرایط طوفانی و گردباد وجود دارد نیز می توان به عنوان عایق ساختمان استفاده کرد. در ساخت انواع درب، وسایل منزل، محافظ و پارتیشن ها نیز می توان از شیشه لمینت استفاده کرد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنعت شیشه بری، می توان شیشه ها در ابعاد مختلفی برش داده می شود. سپس آن را تبدیل به لمینت کرده و برای زیباسازی فضای منازل از آن استفاده کرد. از دیگر ویژگی های لمینت ضد آب و رطوبت بوده که در مقابل با تنش های حرارتی نیز مقاوم است. البته از این نوع شیشه ها می توان در مکان هایی از جمله سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حمام نیز استفاده کرد. 

مزایای استفاده از شیشه لمینت

از جمله مهم ترین مزایای استفاده از شیشه لمینت، امنیت بالای آن است. امنیت شیشه های لمینت بر مبنای مدل شکست شیشه تعریف شده و تنها به مقاومت و استحکام شیشه مرتبط نیست. البته احتمال دارد که لمینت در اثر ضربه های محکم شکسته، اما تکه های آن تیز و برنده نبوده و پخش نشود. لایه پلیمری استفاده شده در ساخت این مدل شیشه، میزان بالای انرژی وارده به ساخت شیشه را گرفته و در سطح لایه ای خود منتشر می کند. به همین خاطر استفاده از این لایه پلیمری باعث افزایش استحکام این نوع از شیشه می شود.

در زمان شکست شیشه، قطعات شکسته شده به لایه پلیمری چسبیده و همچنان یکپارچگی سطح خود را حفظ می کند. این ویژگی باعث می شود تا در زمان شکستگی شیشه، هیچ گونه خسارت مالی و جانی ایجاد نشود. از دیگر مشخصات شیشه لمینت می توان به استفاده از شیشه های سکوریت، پوشش دار، اسپندرال در ساخت آن اشاره کرد که باعث افزایش سطح کارایی آن می شود. کاربرد لایه های پلیمری علاوه بر افزایش سطح ایمنی کار، در مقابل حرارت و صدا نیز عایق بوده و می تواند تا حد بسیار زیادی اثرات زیان بار اشعه UV را کم کند.

انواع شیشه لمینت

شیشه لمینت همانند شیشه های مختلف، از تنوع بالایی برخوردار بوده که در این قسمت به بررسی انواع مختلف شیشه ها می پردازیم.
• شیشه لمینت از نوع رنگی: اغلب برای زیباتر شدن نمای ساختمان، از شیشه های رنگی لمینت استفاده می شود. این نوع ازشیشه ها به دلیل زیبایی در نمای ساختمان موثر بوده و در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار اثرگذار است. در طرح های جدیدی که در کشورهای اروپایی تولید می شود از تصاویر سه بعدی برای طراحی روی شیشه استفاده می کنند. بعد از این مرحله شیشه دیگری بر روی شیشه چاپ شده توسط لایه PVB، می چسبد.
• شیشه لمینت از نوع طرح دار: این مدل از شیشه، از طریق روش لمینت اجسام مابین شیشه تولید می شود. شیشه های لمینت از تنوع بالایی برخوردار بوده که اغلب برای زیباسازی فضای داخلی خانه استفاده می شود.
• شیشه لمینت از نوع ضد گلوله: با افزایش ضریب ایمنی شیشه های لمینت می توان این نوع از شیشه های لمینت را ضد ضربه کرده که در مقابل انواع شلیک گلوله نیز مقاوم باشد. بیشترین کاربرد در ویترین موزه ها، صرافی ها و طلافروشی ها که خطر ریسک سرقت نیز وجود دارد، استفاده می شود. 
• شیشه لمینت از نوع فوتولمینت: در این نوع مدل شیشه، یک تصویر و یا یک طرح گرافیکی مابین شیشه های لمینت قرار گرفته که بر روی آن مرحله لمینت شدن صورت می گیرد. علاوه بر این می توان از هر نوع طرح و یا عکس در ساخت شیشه استفاده کرد. 
• شیشه لمینت از نوع کریستال: این مدل از شیشه های لمینت دارای سه نوع مختلف فلوت، سوپر کلیر و کریستال می شود که در این میان نوع کریستالی آن از شفافیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر برای ویترین شیشه ای طلا فروشی از آن استفاده می شود.

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته