شیشه لمینیت

شیشه لمینیت نوعی شیشه ایمن است که از تعداد زیادی لایه با عایق  PVC ساخته شده است و طی فرآیند فشار و دما تولید میشود. از PVC مختلف با ضخامت های متغیری برای ساخت شیشه لمینیت استفاده میشود که رایج ترین آنها PVC با ضخامت  mm 0.38 و mm 0.76 و mm 1.52 است. PVC موجود در دو لایه شیشه لمینیت باعث میشود شیشه هنگام شکستن به ذرات بسیار کوچکی تقسیم شود تا هیچ آسیبی به اطرافیان وارد نشود. به همین دلیل از شیشه لمینیت در نمای ساختمان های مرتفع استفاده میشود که باعث جلوگیری حوادث طبیعی مانند زلزله و آتش سوزی میشود. 

شیشه لمینیت یکی از پرکاربرد ترین نوع شیشه در صنایع مختلف است و به دلیل امنیت بالایی که دارد بیشتر در زمینه های مربوطه استفاده میشود.  این شیشه‌ها در اثر شکست به قطعات ریز و غیر برنده خرد می‌شوند که هیچ گونه خطر جانی ندارند اما به هر حال شیشه فرو می‌ریزد در فرایند لمینیت میان دو یا چند لایه شیشه، میان لایه‌های پلیمری قرار گرفته و کل مجموعه تحت فشار وحرارت به صورت دائمی یکپارچه می‌گردند. مهم ترین مشخصه شیشه‌های لمینیت الگوی شکست آنهاست، شیشه‌ها در اثرضربه می‌شکنند اما تکه‌های شکسته به میان لایه چسبیده و شیشه یکپارچگی خود را حفظ می‌نماید.

شیشه لمینیت

کاربرد شیشه لمینیت

 شیشه لمینیت با توجه به انواع مختلفی که دارد در زمینه های گوناگونی استفاده میشود. از این شیشه در ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری استفاده می شود. شیشه های لمینیت جز شیشه های نشکن هستند و به همین دلیل تولید این شیشه ها انقلابی در عرصه تولید شیشه داشته است و مصرف آن در ساختمان سازی و معماری و جاهای دیگر بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. از شیشه لمینت در ویترین موزه ها و صرافی ها  طلا فروشی ها و هر جایی که به امنیت بسیار بالایی نیاز دارد استفاده می شود. زیرا شیشه های لمینت و انواع مختلف آن در برابر ضربه و حتی و گلوله مقاوم اند. از این نوع شیشه ها در شیشه های اتوموبیل ها هم استفاده می شود. دلیل اصلی آن این است که به هنگام وقوع تصادف و وارد شدن ضربه به شیشه ماشین امنیت سرنشینان خودرو با قطعه های شیشه شکسته شده تهدید نشود.  اما بصورت کلی کاربرد شیشه لمینیت بصورت زیر دسته بندی میشود:
شیشه‌های ضد گلوله، ضد سرقت، ایمن در برابر زلزله
بانک‌ها، بیمارستان‌ها، استخرها، نورگیرها
و بطور کلی در ایمنی و امنیت حائز اهمیت است
سلولهای فتوولتائیک
کف شیشه‌ای
شیشه‌های عایق صوتی
درب‌های ورودی
دکوراسیون داخلی
پنجره ساختمان‌های تجاری و مسکونی.

خرید شیشه لمینیت

خرید شیشه لمینت باید از شرکت ها و کارخانه های معتبر انجام شود. در صورت عدم کیفیت شیشه، بعد از نصب با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد. لذا باید حتما به کیفیت و برند شیشه لمینت تولید شده، توجه داشته باشیم. قیمت شیشه لمینت نیز با توجه به ابعاد آن و ابعاد مکان نصب متفاوت است. از سایر عوامل تاثیر گذار در قیمت شیشه شامل لایه PVB و ضخامت شیشه است. ضخامت های شیشه تاثیری زیادی در میزان مقاومت شیشه دارد. فروش شیشه لمینت توسط شرکت های معتبر انجام می شود. برای نصب شیشه سکوریت یا لمینت در ساختمان حتما باید از نصاب حرفه ای استفاده کرد.

شیشه لمینیت

مراحل نصب شیشه لمینیت

1. برش شیشه نسبت به ابعاد مورد نظر مشتری
2. شیشه ها به صورت جفت و یا چند تایی بر روی میز لودینگ قرار میگیرد
3. شیشه ها به سمت شستشوی چند مرحله ای افقی حرکت میکنند .
4. شیشه های کاملا تمیز شده به سمت کلینینگ روم توسط نقاله ها حرکت کرده
5. طلق گذاری اتوماتیک وار بین لایه های شیشه ها قرار میگیرد
6. شیشه های دو لایه و چند لایه به کوره های چند مرحله ای با پرس های غول پیکر غلطکی انتقال میابند
7. شیشه ها آماده مرحله نهایی شده و بر روی خرک های مخصوص با فاصله کنار هم قرار گرفته و به سمت اتوکلاو هدایت میشوند
8. کوره اتوکلاو فشاری بالغ بر 13 بار تا دمای 120 درجه سانتیگراد را تا چندین ساعت روی شیشه ها وارد مینمایند
9. شیشه لمینیت تولید شده بعد از خنک شدن آماده انتقال به انبار و نصب در مکان های مختلف میباشند .

مزایای شیشه لمینیت رنگی

کاهش سر و صدا ، ایجاد امینت ، و عایق حرارتی از مهمترین ویژگی های این شیشه لمینیت رنگی می باشد  در مورد مزیت امنیت این شیشه اشاره کردیم که در هنگام خورد شدن از پخش شدن خورده ها توسط یک لایه با نام PVB جلوگیری می شود در خاصیت کاهش سر و صدا نیز باز هم لایه PVB می تواند به عنوان یک لایه عایق صوتی عمل کند و موجب کاهش انتقال صوت از خارج به داخل شود. در خاصت عایق حرارتی شیشه لمینیت رنگی نیز می تواند به این اشاره کرده که از ورود اشعه های غیر مفید  جلوگیری می کند همچنین از رنگ پریدگی موکت ها و فرش ها و سایر تجهیزات ساختمان که به واسطه نور خورشید می تواند آسیب ببیند، جلوگیری می کند.