شیشه های رنگی

طراحی و ساخت شیشه های رنگی

شیشه های رنگی قدمتی دیرینه داشته به گونه ای که از همان زمان های دور صنعت و هنر مورد استفاده بشر قرار می گرفت و قرین به هزار سال قدمت داشته . مراحلی تولید و تهیه شیشه های رنگی نظم و ترتیب خاص خود را دشته که در ابتدا طرح اولیه را بر روی کاغذ ریخته می شد و در مرحله بعد تفکیک بندی رنگ هر قسمت و شماره گذاری و تعیین جهت آن که باید با بافت و جنس شیشه سازگاری داشته باشد. سسپس در ادامه لحیمی که از جنس قلع بوده در صورت رعایت فصله بین آن طرح را بر روی شیشه انداخته و با قلم الماسه شروع به بریدن شیشه می کنیم. و سپس طرح را با نمونه اولیه تطبیق می دهیم و شروع به سمباده زنی لبه های بریده شده می کنیم تا صاف و یکدست گردد و در مرحله بعد با استفاده از نوار های مسی شروع به قاب گیری تکه های بریده شده می کنیم که این کار به این دلیل صورت می گیرد که طرح آماده شده برای لحیم کاری قلع و سرب گردد. در مرحله بعد تکه های که قاب گیری شده اند را کنار هم بر اساس الگو می چینند و کنترل انجام می شود و شروع به لحیم کاری شیشه می کنند ولی در ابتدا با قلمو مایع و تنکار بر لبه ها مس پوش می زنند و در پایان کار آن را در قاب مورد نظر در مقابل نور خورشید قرار می دهند .

Image

 

ضرورت شیشه های رنگی

در کشور ایران به دلیل موقعیتی که در کره زمین داشته به عنوان یکی از اولین کشور های بوده که در دریافت انرژی خورشیدی با 1800 تا 2200 کیلو وات ساعت بر متر مربع در سال پیش بینی شده است که این رقم نشان می دهد که بالاتر از میزان متوسط جهانی بوده . یعنی می توان چنین نتیجه گرفت که در سال به طور متوسط 280 روز آفتابی را مشاهده می کنیم که عددی قابل مشاهده بوده. اما با این وجود روش و تمهیداتی را برای کنترل تابش آن چنان در نظر گرفته نشده .شیشه های رنگی با توجه کاربرد های متنوعی که داشته و جلوه بصری زیبای هم داشته می تواند یکی از گزینه های باشد که در مقابل اشعه های آفتاب مناسب و در عین حال زیبای خاصی هم به فضا می بخشد.

Image

 

هنرمندان قطعات شیشه‌های رنگی مختلف را می‌بریدند و در کنار هم جفت می‌کردند تا پنجره‌های زیبایی شکل بگیرد که به یک کار هنری بسیار زیبا تبدیل می‌شد. همچنین استفاده از شیشه‌های رنگی در مناطق کویری ایران که دارای شدت نور زیاد و تنوع رنگی کمی در طبیعت هستند، رواج بیشتری داشته است. امروزه از شیشه‌های رنگی می‌توان در طراحی داخلی بنا و همچنین نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد. همچنین طراح با استفاده از شیشه‌های رنگی می‌تواند به عنوان پارتیشن جهت جدا کردن دو فضا از جنبه زیبایی این شیشه‌ها بهره گیرد و محیطی شاد و مفرح را ایجاد کند.

انواع تولید شیشه های رنگی

این نوع شیشه ها را می توان به چندین طریق تولید کرد:

  • اینکه فلز واسط یا اکسید فلز قلیایی را به داخل شیشه وارد کرد و با این عمل یون های موجود در فلز که دارای طول موج های مختلفی بوده نور را جذب و با توجه به جنس فلز .موجب تولید شیشه رنگی می شوند.
  • روش دیگر که برای رنگ کردن وارد کردن ذرات کلوییدی به داخل شیشه بوده و با معلق بودن این ذرات که از تیمار حرارتی حاصل می شوند به وجود می آیند که به فرآیند به دست آمده striking colours گفته می شود . که به این صورت عمل می کنند که نور وارد شده به داخل شیشه را با فرکانس های مشخصی پخش می کنند.
  • روش سوم که با اضافه کردن ذراتی که از قبل رنگ شده اند. این دسته مانند شیشه های دودی بوده.

بررسی تاثیر شیشه های رنگی در نور و انرژی

شیشه های رنگی تاثیر قابل توجه ای را در دریافت نور و انرژی داشته به این گونه که هم از از امواج گسیل شده که دارای طول موج بالا بوده ،به داخل جلوگیری می کنند و هم اینکه در عبور انرژی در محدوده مرئی جلوگیری می کند. در ساخت شیشه های رنگی که در گذشته صورت می گرفت به این نکته توجه نداشتند که طیف های نوری فرابنفش و فروسرخی که در شیشه های رنگی بکار گرفته می شد با حساسیت بینایی انسان ها سازگار نبود. که جلوه آن را به وفور می توان دید که نمونه ی آن تاریک بودن مکان های سنتی که از شیشه های رنگی در طراحی ساختمان ها بکار می گرفتند. اما امروزه با در نظر گرفتن تنوع های که در شیشه های رنگی وجود دارد می توان طیف های متعددی را در نما ها بکار برد به گونه ای که با حساسیت های چشمی نیز مطابقت داشته و همچنین از تاریک بودن فضا نیز دور باشند

Image

 

اجزای تشکیل دهنده شیشه های رنگی

اجزای که این طرح زیبا را رقم می زنند تشکیل شده از ترکیبات آهن ، منگنز ، طلا ، کبالت ، نقره و اورانیوم بوده که امروزه از کاربرد های زیادی پیدا کرده اند . اگر به یک نمونه از ترکیب رنگی اشاره کنیم می توان با اضافه کردن مقداری ناخالصی آهن به شیشه ایجاد رنگ سبزی را به دست آورد . و برای بدست آوردن رنگ های دیگر اگر مقداری از ناخالصی هایذ یونی به دیگر فلزات اضافه کنیم می توان سایر رنگ ها را بدست آورد. یا اضافه کردن اکسید آهن یا اکسید کروم در شیشه رنگی به دست می آید یک سبز پر رنگ بوده و در مجموع با ترکیب کردن انواع این ترکیبات می توان تنوع های رنگی زیادی را به وجود آورد.

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

شیشه رنگی و کاربردها

شیشه رنگی با توجه به کاربرد و تنوعی که داشته استفاده های زیادی داشته . در طراحی می توان از آن ها استفاد کرد تا با تلفیق از نور های طبیعی و مصنوعی در کنار هم می توان از در بازه های زمانی مختلف . ترکیبی از رنگ ها را در کنار هم به نمایش بگذاریم . یکی از استفاده های که در کاربرد ها در طراحی معماری در شیشه های رنگی بوده . که از هزاران سال در نمای ساختمان های مشهور به کار می رفت و امرزوه در ایران نیز در اکثر بناهای تاریخی شاهد آن هستیم امروزه با توجه به رشد تکنولوژی در تمام عرصه ها استفاده از شیشه های رنگی به نسبت قابل توجه ای رشد نداشته . استفاده از شیشه های رنگی تنها در زیبایی و جلوه های بصری آن نبوده بلکه می تواند اثرات روانشانسی در روحیه و احساس آرامشی که کاهش تنش ها بوده