آینه زینتی

آینه های زینتی از عناصر جدید و به روز در صنعت دکوراسیون داخلی محسوب می شوند که در طرح ها و اندازه های متفاوت تولید شده و در مکان های مختلفی قابل استفاده هستند. از ویژگی های بارز آینه های زینتی  تنوع بالا در رنگ و طرح، نصب آسان و قیمت مناسبشان می باشد که موجب شده به عنوان عنصر دکوراتیو، انتخاب اکثر افراد باشند. اما آنچه که کارایی این نوع آینه ها را افزایش می دهد رعایت اصول و نکات حرفه ای در انتخاب و نصب می باشد که در ادامه تصمیم داریم هر آنچه برای سفارش آینه زینتی می بایست مورد توجه قرار گیرد، برایتان بازگو کنیم.

آینه زینتی

تعریف آینه 

آینه های مورد استفاده در صنایع طراحی داخلی و غیره  به طور کلی در دو دسته آینه دکوراتیو یا تزئینی و آینه دارای عملکرد قرار می گیرند. در گروه اول هدف از استفاده از آینه صرفا جنبه  تزیینی داشته و برای افزودن جلوه و جذابیت به فضا نصب می شوند. در این آینه ها زیبایی بر کاربری آینه دارای اولویت بالاتری است. اما در دسته دوم آنچه مهم است میزان کارایی و عملکرد آینه است که اغلب برای ایجاد روشنایی یا عیب پوشی مورد استفاده قرار می گیرند. البته آینه هایی هم این روزها تولید می شوند که هر دو نیاز را به طور همزمان برآروده می کنند.

ویژگی آینه زینتی 

همانطور که گفته شد آینه تزیینی از پرکاربردترین عناصر طراحی داخلی به شمار می رود که در طرح، شکل و سبک های مختلفی در بازار موجود هستند. تنوع بالای این نوع آینه باعث شده تا با سلایق همه افراد سازگاری داشته باشند. در طراحی داخلی آینه باعث تقویت جلوه ی بصری و ایجاد فضایی روشن و با طراوت است. با استفاده از آینه در مکان های مختلفی از ساختمان از قبیل اتاق، پذیرایی، راهرو و غیره می توان بر بعد و عمق فضا افزود و میزان نور ورودی را به طور اغراق آمیزی به نمایش در آورد. 

انواع آینه زینتی

آینه های زینتی از لحاظ جنس به دو دسته شیشه و پلکسی گلس تقسیم می شوند.  در آینه های شیشه ای انعکاس منظم تر و زیباتر است اما از لحاظ وزنی سنگین بوده و شکننده نیز هستند.  آینه های پلکسی در واقع از ورق پلکسی جیوه اندود تولید می شوند سبکتر بوده  و امکان نصب آسان تری دارند.

انواع آینه زینتی

علاوه بر این آینه ها را در گروه های زیر نیز می توان تقسیم کرد:

دیوارپوش آینه ای


از کاربردهای آینه های پلکسی در قطعات بزرگ، پوشش کامل دیوار در فضای پذیرایی و غیره است که به بزرگ تر دیده شدن فضا، روشنایی و زیبایی محیط کمک  می کند.

آینه هندسی

آینه ها در اندازه های متفاوت و شکل هایی همچون دایره، مستطیل، شش ضلعی و غیره تولید می شوند. با قرار داد تکه های بزرگ و کوچک این آینه در کنار هم با استفاده از اصول طراحی می توان یک جلوه ی هنری جذاب ایجاد کرد.

تابلو آینه 

تابلوهای آینه ای که اغلب به شکل عرضی  در فضای نشیمن یا نصب می شوند یک نمونه هنری از ساخت آینه هستند که کاربردی دکوراتیو دارند.

آینه با قاب 

علاو ه بر جنس و شکل آینه، قاب آینه نیز در زیبایی و کاربرد آن تاثیر دارد. آینه ها با قاب های طلایی برای دکوراسیون سلطنتی، قاب چوبی متناسب با چیدمان کلاسیک و قاب فلزی هماهنگ با دکوراسیون مینیمال و کلاسیک تولید می شوند.  قاب های برجسته با رنگ های مختلف و قاب خورشیدی نیز از انواع آینه قاب دار می باشند که در ایجاد فضایی شاد و جذاب  کاربرد دارند.

آینه  قدی

یکی از ترندهای چیدمان مینیمال و مدرن استفاد از آینه قدی است. این آینه ها با ایجاد یک زاویه دید مناسب و وسیع به حالت تکیه داده بر دیوار یک فضای ساده و مدرن را ایجاد می کنند.

آینه  کنسول

اگر بخواهیم به آینه به چشم یک اثر هنری نگاه کنیم قطعا نمی توان انواع کنسول ها را در نظر نگرفت. استفاده از کنسول در فضای مختلف از ساختمان یک نمای شیک ایجاد می کند که با انواع تزیینات مانند آباژور،گلدان و غیره زیباتر می شود.

شیشه آینه ای

شیشه های آینه ای که بر روی دیوارها نصب می شوند می توانند در شکل دهی ذهنیت یک فضای مستقل نقش ایفا کنند. همچنین این آینه ها در بازتاب نور و روشنایی فضا بسیار موثر هستند. گاهی با استفاده از آینه های شیشه ای می توان توهم یک پنجره را به نمایش گذاشت و یا یک کانون تزیینی در بخش های مختلف ساختمان تعبیه کرد.

آینه زینتی را کجا نصب کنیم؟


آینه های زینتی با استفاده از ایده های خلاقانه قابل استفاده در بخشهای مختف محیط هستند و هیچ محدودیتی ندارد. اگر از آینه به عنوان پوشش عیب های محیط یا دیوار استفاده نمی کنید می توان ایده های زیر را برای نصب مناسب آن در نظر گرفت؛ همانطور که در بالا گفتیم می توان از دیوار آینه ای تزیینی  کامل استفاده نمود یا اینکه آینه های هندسی را در طراحی حرفه ای کنارهم چید و یک نمای هنری زیبا شکل داد. با قرار دادن آینه بین فضای دو نورگیر یا پنجره هم می توانید بازتاب مناسبی از نور دریافت کنید و هم اینکه تصویر در آینه ضد نور نباشد.  بهتر است در  قرارگیری آینه زینتی به این نکته توجه کنید که تصویر داخل آینه زیبا و ارزشمند باشد. به عنوان مثال می توان آینه را رو به یک تابلوی نقاشی قرار داد. همچنین؛ بالای شومینه، پشت یا روی مبلمان، بالای قفسه و مرکز دیوارهای خالی مکان های مناسبی برای نصب آینه هستند.

سفارش آینه زینتی

سفارش آینه زینتی

زمانی قصد سفارش آینه تزیینی را دارید بهتر است ابتدا به نکاتی توجه کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید. موارد زیر را می توان از نکات اساسی در انتخاب آینه برشمرد:

  1. مکان نصب آینه و ابعاد فضا
  2. تناسب بین سبک دکوراسیون منزل با سبک آینه 
  3. نوع قابلیت نصب آینه 
  4. کیفیت شیشه و متریال استفاده شده در قاب آینه
  5. ضخامت آینه و جنس مواد استفاده شده در پشت آن
  6. و در آخر به قیمت آینه زینتی دقت کنید. البته قیمت اینه متاثر از تمام عواملی است که در بالا ذکر شد.

جمع بندی
در این مقاله تلاش شد تا تعریف درستی از آینه زینتی ارائه دهیم و ویژگی های یک آینه خوب را بیان کنیم. علاوه بر این نکات لازم برای یک دکوراسیون خلاق با استفاده از آینه را نیز به تفصیل بررسی کردیم.
 

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته