آینه ساتینا مات

انسان زمانی متوجه خواص شیشه شد که برای اولین بار با گدازه های آتش فشانی سرد شده بر روی زمین مواجه شد . ماده ی اصلی این گدازه های سرد شده را سیلیکات تشکیل می داد . سیلیکات همان عنصر پایه و اصلی است که در تمامی انواع شیشه وجود دارد . انسان های اولیه با تراش دادن و صیقل دادن این گدازه های سرد شده توانستند سلاح و اشیای تزیینی زیادی به وجود بیاورند و این اولین تجربه ی بشر در زمینه ی استفاده از شیشه بود. این شیشه های طبیعی به علت اینکه انسان در ساخت آن هیچ نقشی نداشت و کاملا برآمده از دل طبیعت بودند،  دارای ناخالصی ها و عناصر متعددی بودند که باعث شده بود در رنگ های متنوعی دیده شود . به عبارت دیگر این شیشه ها شفاف بی رنگ نبودند.پس از آن تمدن های باستانی اولیه توانستند صنعت شیشه را به وجود بیاورند و برای اولین بار شیشه توسط بشر ساخته شد . ظروف و اشیای تزیین اولین استفاده های بشر از شیشه بود تا اینکه دوران حکومت امپراتوری روم فرا رسید. عصری که صنعت شیشه را به طور کلی دچار تغییر و تحول کرد و شیشه برای اولین بار به دنیای معماری وارد شد . در این دوره شیشه های شفاف تر و دارای ابعاد بزرگتری ساخته شدند که معماران برای اولین بار از آن برای قسمت های پنجره ی ساختمان ها استفاده کردند. شیشه ماده ای سخت و شفاف بود . می توانست نور را به بهترین و کامل ترین شکل از خود عبور دهد و در برابر نوسانات دمایی محیط به عنوان یک عایق قوی عمل می کرد که مانع ورود سرما و گرما به داخل می شد . همچنین شیشه از ورود حشرات و جانوران موذی به داخل ساختمان جلوگیری می کرد و در برابر صدا یک عایق نسبتا قوی بود. آینه های مات از انواع تولیدات صنایع شیشه هستند که قابلیت رویت از پشت شیشه را کم و یا گاهی ناممکن می¬کنند. این آینه ها طی انجام فرایندهایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، شفافیت خود را از دست می دهند و به اصطلاح مات می گردند. این نوع آینه همچنان نور را به خوبی از خود عبور می دهند و در صنایع ساختمانی برای درب و پنجره، پارتیشن و تزیینات بسیار پرکاربرد هستند و همچنین در علوم اپتیک و تولیدات ظروف آزمایشگاهی و غیره مورد استفاده قرار می¬ گیرند. برای آشنایی با انواع آینه مات و کاربردهای آن این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آینه مات

انواع شیشه مات

آینه های مات با استفاده از روش‌های مختلف تولید می شوند که طی آن شیشه حالت شفافیت خود را از دست می دهد. همانطور که گفته شد مات کردن با تکنیک¬های مختلفی صورت می¬گیرد که بر روی تمام شیشه ¬ها از جمله شیشه  تخت، ایمنی، چند لایه، چاپدار، ضد ضربه و ضد گلوله، شیشه اسپایدر، خم، رنگی، پیرکسی ضد حرارت، دوجداره، سکوریت، شیشه لمینت و غیره قابل اجرا است. 
•    اسید کاری کردن 
•    رنگ آمیزی کردن 
•    نقره کوبی و .طلاکوبی
•    سندبلاست و مات کردن 
•    فیوزگلاس 
•    شیشه هوشمند
•    تراش بر روی شیشه .

سندبلاست

در فرایند سند بلاست انواع مختلف شیشه، از طریق پاشیدن با فشار زیاد شن و ماسه با استفاده از کمپرسور هوا مات یا نیمه مات می گردد. درجه ماتی شیشه به فشار و همچنین زمان انجام عملیات بستگی دارد.

شیشه اسید شور شده یا ساتینا

شیشه های ساتینا از طریق اسیدشوری با اسید هیدروفلوئوریک  و مواد دیگر  تولید می شوند و دارای سطح یکنواخت و مات هستند. این نوع شیشه ها بیشتر در صنعت دکوراتیو مورد استقبال قرار گرفته اند، چرا که دارای جلوه و زیبایی خاصی می باشند. شیشه اسیدشور شده می تواند به صورت سکوریت و مقاوم نیز تولید شود.

شیشه مشجر

شیشه مشجر یکی از انواع شیشه مات محسوب می شود که با عبور دادن نورد مذاب شیشه از بین دو غلطک تولید می شود. این نوع شیشه بسیار ترد است و در فرآیند سکوریت امکان شکستن آن وجود دارد. همچنین نوع بافت و طراحی آن مناسب همه سلایق نیست. اما این  شیشه نیز به دلیل مات بودن گزینه-ی مناسبی برای حفظ حریم خصوصی و صنایع ساختمانی است. شیشه مشجر خود دارای انواع برفی، سیمی، کریزیت، برگ بیدی، بازوبندی، ذره بینی و فرانسه است. نوع سیمی شیشه مشجر به دلیل مقاوت بیشتر در آسانسور و سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه لمینت مات

در نوع شیشه های رنگی مات استفاده از لمینت، بر مقاومت آن می افزاید و از خرد شدن شیشه جلوگیری می کند. همچنین شیشه های مات لمینت عایق صوت و حرارتی نیز می باشد و در کنار مات بودن گزینه ی خوبی برای حفظ حریم خصوصی است.

شیشه هوشمند مات 

در شیشه های هوشمند مات شونده به سادگی با فشردن یک کلید امکان تغییر از حالت شفاف به مات و بالعکس وجود دارد. در این نوع شیشه های عبور جریان الکتریکی از موادی که در شیشه تعبیه شده منجر به مات شدن شیشه می گردد. همچنین این روزها طلق های هوشمند نیز تولید می¬شوند که با همین تکنولوژی شیشه هوشمند کار می کنند. در موراردی که شیشه در ساختمان نصب شده باشد می توان از برچسب هوشمند مات شونده استفاده کرد. برای اینکار فیلم هوشمند مات کننده پشت چسبدار بر روی شیشه نصب می شوند و فراند سیم کشی آن از بالا صورت می گیرد.

شیشه هوشمند مات

مات کن شیشه

یکی دیگر از راه های ایجاد آینه مات استفاده از انواع برچسب های مات کننده است. در مواقعی که شیشه نصب شده باشد و تعویض آن مقدور نباشد یا هزینه زیادی را تحمیل کند می توان از برچسب های مات کننده استفاده کرد که در انواع ساده، طرحدار، رنگی و هوشمند تولید می شوند. 

کاربرد آینه مات 

آینه مات در موارد مختلفی از جمله در صنایع ساختمان سازی، هنری و همینطور ازمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.  به طور کلی موارد استفاده از شیشه های مات را در لیست زیر می توان دسته بندی کرد:
•    انواع پارتیشن
•    ساخت حمام شیشه ای
•    بالکن شیشه ای
•    شیشه فروشگاه، بیمارستان ها و انواع ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی
•    ساخت تابلو، درب و پنجره  و شیشه های دوجداره

انواع آینه مات

 تا اینجا در مورد انواع شیشه مات صحبت کردیم اما جالب توجه است که بدانید علاوه بر شیشه انواع آینه مات نیز تولید می شوند. این آینه ها در صنعت دکوراتیو با استقبال خوبی رو به رو شده اند. در واقع  شیشه و آینه در جنس تفاوت چندانی با هم ندارند و آینه با جیوه اندود شدن یک سمت از شیشه ساخته می شود. بنابراین در ساختار اصلی تولید آینه مات و شیشه های مات تفاوتی وجود ندارد. آینه مات نیز در انواع
•    سندبلاست
•    ساتینا
•    آینه مات شده سندبلاست
•    آینه ساتینا طرح دار و غیره تولید می شود.

قیمت آینه مات

قیمت سفارش آینه مات

قبل از اینکه اقدام به سفارش آینه مات از مراکز مختلف نمایید بررسی کنید تا متناسب با نوع کاربری که انتظار دارید شیشه مناسبی را انتخاب کرده باشید. همچنین قیمت آینه مات به اندازه و ابعاد نیز بستگی دارد بنابراین با توجه به ابعاد مورد نیاز خود، قیمت آن را برآورد کرده و در نهایت اقدام به سفارش و خرید کنید.
 
جمع بندی
همانطور که گفته شد شیشه های مات به دلیل گستردگی انواع تولیدی و کاربری بسیار بالا در صنایع مختلف این روزها بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در این مقاله کوشیدیم تا به طور کلی به معرفی آینه مات و انواع شیشه مات بپردازیم و درباره ویژگی های تولیدات مختلف آن اطلاعات مناسبی را ارائه دهیم.

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته