شیشه ساتینا مات

شیشه مات شیشه ای است که سطح ان به وسیله پاشیدن ماسه با فشار زیاد مات شده باشد.شیشه های مات همگی دارای ویژگی می باشند که تصویر پشت شیشه را به صورت مات شده و کدر به نمایش می گذارند ولی در نوع طرح و نحوه مات شدن با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. از بهترین نمونه های شیشه های مات می توان به شیشه ساتینا اشاره کرد که به دلیل ساختار و شکل ظاهری زیبا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. تولید شیشه های ساتینا با تکنولوژی بالاتری نسبت به سایر انواع شیشه مات صورت می گیرد. از آنجایی که سطح این شیشه به صورت یکنواخت و بدون فضای خالی مات می شود برای حفظ حریم خصوصی انتخاب بسیار مناسبی است. شیشه و آینه ساتینا دارای تنوع بالایی در طرح، رنگ و الگوهای متفاوت هستند که برای استفاده در هنر دکوراسیون داخلی نیز امکان خلاقیت بیشتری به طراحان می دهد. در ادامه این مقاله به بررسی روند تولید تا کاربرد شیشه ساتینا می پردازیم.

شیشه ساتینا

شیشه ساتینا چگونه تولید می شوند؟

برای ساخت شیشه ساتینا، با استفاده از مواد اسیدی مانند هیدروفلوئوریک اسید یا سایر اسیدهای ساینده و مواد شیمیایی، طی فرآیند خاصی شیشه سیلیسیوم زدایی می شود که منجر به مات شدن آن می گردد. شیشه های ساتینا با سطح صاف و صیقلی و کاملا یکدست و مخملی تولید می شوند و بدین ترتیب شیشه کاملا تار شده و امکان دید در آن مسدود می شود. 

ویژگی شیشه ساتینا

شیشه های اسیدشور شده مات در طرح های دورنگ،تک رنگ، ساده یا به صورت ترکیبی در ابعاد متنوع با ضخامت هایی از 4میلی متر تا 20میلی تولید می شوند. امکان تولید شیشه ساتینا بر روی انواع شیشه  از قبیل شیشه های تخت، رنگی، سوپر کلیینر دار و غیره وجود دارد. این شیشه در عین مات بودن، نور را به خوبی عبور می دهند و به دلیل تنوع در رنگ و همچنین تولید انواع بی رنگ و آینه ای امکان هماهنگی و تطبیق با انواع فضاها را دارند.

تفاوت ساتینا و سندبلاست

همانطور که اشاره شد شیشه های ساتینا و سندبلاست هر دو از انواع شیشه های مات محسوب می شوند اما با وجود شباهت ها در پاره ای موارد تفاوت های اساسی دارند که در کاربری آنها موثر است. از جمله این تفاوت ها به موارد زیر اشاره می کنیم: 
•    امکان تمیز شدن و لکه وچربی زدایی راحتتر ساتینا
•    امکان ایجاد طراحی و حکاکی در نوع سندبلاست
•    نحوه ی تولید
•    صیقلی و یکنواخت بودن سطح شیشه ساتینا
•    تفاوت در میزان ماتی
•    هزینه بالاتر روش سند بلاست نسبت به ساتینا

انواع شیشه ساتینا

انواع شیشه ساتینا

شیشه مات یا ساتینا وابسته به اینکه از چه نوع شیشه ای در ساخت آن استفاده شده باشد یا برای چه کاربردی تولید می شود خود دارای تنوع بالایی است. در ادامه موارد مرسوم تولید شده را مورد بررسی قرار می دهیم.

شیشه سکوریت ساتینا

شیشه سکوریت از جمله شیشه های مقاوم است که با قرار دادن شیشه در کوره تحت درجه حرارت بالا تولید می شود. برای تولید شیشه سکوریت بعد از برش دادن به ابعاد دلخواه در کوره قرار داده می شود تا فرآیند مقاوم سازی آن صورت بگیرد.

شیشه  لمینت ساتینا

شیشه لمینت ساتینا در نرده های شیشه ای مورد استفاده قرار می گیردند که برای تولید آن دو شیشه ساتینا با استفاده از لایه PVB به هم چسبیده می شوند.

شیشه دوجداره ساتینا

شیشه های دوجداره به عنوان عایق صوت و حرارتی به کار می روند و در تولید آن اسپیسرهای فلزی ومواد ضد رطوبتی به کار برده می شود.

شیشه رنگی ساتینا

شیشه های مات ساتینا به دلیل جلوه زیبایی که دارند در طراحی داخلی به کار می روند. بنابراین برای استفاده از آن انواع رنگی  از قبیل دودی ، برنز ، آبی، طلایی و غیره  تولید می شود.

شیشه حکاکی شده ساتینا

از آنجا که قبل از ساخت شیشه مات ساتینا امکان طراحی در آن وجود ندارد بعد از تولید، بااستفاده از تراشکاری طرح های متنوعی روی آن حکاکی می شود.

شیشه هوشمند ساتینا

شیشه های هوشمند ساتینا با استفاده از ریموت بین دو حالت مات و شفاف قابل تغییر هستند. این نوع شیشه با استفاده از جریان الکتریکی و مواد خاص تعبیه شده در شیشه کار می کنند.

کاربرد شیشه ساتینا

آینه و شیشه های ساتینا نیز مانند سایر انواع شیشه های مات در صنعت ساخت و ساز، طراحای داخلی کاربرد دارند و به دلیل مات بودن  قابلیت استفاده برای موراد امنیتی و حریم خصوصی را نیز دارا می باشند. به طور کلی می توان از جمله موارد کاربردی این نوع شیشه، لیست زیر را برشمرد:
•    پنجره و درب ساختمان
•    نرده شیشه ای 
•    درب کابینت آشپزخانه
•    ساخت حمام شیشه ای
•    رومیزی مدرن
•    پارتیشن شیشه ای
•    استفاده به عنوان شیشه های دکوراتیو
•    نمای ساختمان
•    دکوراسیون داخلی
•    ساخت بالکن ‌های شیشه ‌ای

انواع آینه ساتینا

روش تولید آینه ساتینا نیز در ساختار اولیه مشابه با شیشه ساتینا می باشد اما چون آینه ساتینا بیشتر در موارد دکوراتیو استفاده می شود در نوع و شکل قاب یا الگوی ظاهری به کار و زمان بیشتری برای تولید نیاز دارد. البته لازم به ذکر است که در روش مات سازی ساتینا امکان مات کردن فقط یک بخش وجود ندارد و آینه به طور کامل مات می گردد. اما می توان بعد از مات سازی با حکاکی رو سطح شیشه یا آینه طرح دلخواه خود را به آن افزود. آینه ساتینا دارای ظاهری بسیار زیبا و لوکس هستند و استفاده از در طراحی داخلی محیطی زیبا و دلباز را به ارمغان می آورد. در این نوع آینه بخش هایی که حکاکی و برش داده می شوند حالت آینه ای و صیقلی خود را حفظ می کنند. انواع آینه ساتینا موجود در بازار شامل دیوار پوش آینه ای، آینه دکوراتیو پازلی، آینه دکوراتیو شکلی می باشند.

قیمت شیشه ساتینا 

قیمت شیشه ساتینا 

عوامل مختلفی در قیمت شیشه ساتینا اثرگذار هستند. یکی از فاکتورهای قابل توجه ضخامت شیشه است. هرچه ضخامت شیشه بالاتر باشد به دلیل  استفاده از مواد و شیشه ی بیشتر در تولید آن، قیمت بیشتری نیز دارد. علاوه بر ضخامت ابعاد شیشه و نوع شیشه به کار رفته برای مات کردن نیز در قیمت آن تاثیر دارد.

جمع بندی
در این مقاله به بررسی ساختار شیشه ساتینا و ویژگی های آن پرداختیم. به طور کلی می توان نتیجه گرفته که این نوع شیشه  بعنوان یک شیشه مات، دارای زیبایی، تنوع و مقاومت بالایی است، به همین دلیل کاربرد خوبی در مصارف مختلف دارد. 

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته