انگروینگ

شیشه انگروینگ یا حکاکی روی شیشه یکی از خدمات مجموعه آگاهی گلس میباشد. طراحان داخلی و یا افرادی که در رابطه با شیشه فعالیت دارند، برای رسیدن به بازار رقابت شیشه هر روز دست به اختراع روش جدیدی برای تزیین شیشه می‌زدند. جدیدترین تکنولوژی نقش زدن و تزیین بر روی شیشه، حکاکی کردن آن با انواع طرح‌ها و نقش‌ها است. شما می‌توانید متناسب با سبک دکوراسیون انتخابی خود، انواع طرح‌های مدرن، کلاسیک، اسلیمی یا حتی طرح های شلوغ را انتخاب کرده و در شیشه‌کاری فضای خانه بکار ببرید. این نوع شیشه‌ها علاوه بر دکوراتیو بودن، با انعکاس نور، روشنایی فضای داخلی را بیشتر کرده و آن را دلبازتر و بزرگتر نشان خواهد داد. به حکاکی بر روی شیشه اصطلاحا انگروینگ (engraving) می گویند. در ایران شیشه‌های حکاکی شده که در طراحی داخلی بنا استفاده می شوند با نام شیشه انگروینگ شناخته می‌شود.

 

شیشه انگروینگ  از مهمترین شیشه‌های طراح دار در اجرای شیشه‌های دکوراتیو می‌باشد. در ایران شیشه‌های حکاکی شده که در طراحی داخلی بنا مورد استفاده قرار می‌گیرند با نام خارجی آن یعنی شیشه انگروینگ شناخته می‌شود. حکاکی روی شیشه از هنرهای تزیینی قدیمی در ایران است که هنرمندان برای خارج کردن شیشه از حالت عادی و بی روحی که داشت در پیش گرفتند. انگروینگ در گذشته با استفاده از ابزار نوک تیز و اسید بر روی شیشه میسر می‌گردید. حکاکی بر روی شیشه به دلیل مقاومت بالای شیشه در برابر خش پذیری و ضعف آن در برابر ضربه کار بسیار طاقت فرسا و در عین حال ظریفی بوده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار امدن دستگاه‌های مدرنی مانند دستگاه‌های لیزر و دستگاه‌های انگروینگ ایجاد طرح و نقش به روش کنده کاری بسیار ساده شده است.

حکاکی روی شیشه

 

شیشه انگروینگ در چه زمینه ای کاربرد دارد؟

شیشه یکی از متریال هایی است که در صنایع مختلف مانند دکوراسیون داخلی، خودروسازی، تبلیغات و غیره پرکاربرد است. در ساخت ساختمان‌ها، دکوراسیون داخلی برای پنجره‌ها،  هتل‌ها، ادارات، رستوران‌ها و بانک‌ها، در ساخت خودرو برای شیشه اتومبیل‌ها و همچنین برای ساخت شیشه‌های تزئینی، گلدان‌های شیشه‌ای، بطری‌های شیشه‌ای و هزاران کاربرد دیگر از شیشه استفاده می‌شود. معمولا شیشه های حکاکی شده در صنایع تزئینی و یا ظرف سنتی کاربرد بیشتری دارد که نمایانگر فرهنگ و هنر ایرانی است. اما بطور کلی شیشه انگروینگ در موارد زیر کاربرد بیشتری دارد:

 

دکوراسیون داخلی و ساختمان سازی:

در دکوراسیون و ساخت منازل شخصی، اداره‌ها، هتل و رستوران از شیشه در پنجره‌ها، درب‌های سکوریت، شیشه کاری های داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود. شیشه ها باید بر اساس اندازه و طراحی ساختمان‌ها برش زده شوند که این کار با دستگاه برش لیزر شیشه قابل انجام است، علاوه بر این‌ها در شیشه‌کاری‌ها از شیشه‌ها با طرح‌های حک شده استفاده می‌شود. کار حکاکی روی شیشه با دستگاه لیزر شیشه انجام می‌شود.

 

ساخت و حکاکی شیشه‌ها مصرفی:

در زندگی روزمره بطری‌های شیشه‌ای مصارف زیادی دارد از بطری‌های شیشه‌ای نگهدارنده وسایل در آشپزخانه گرفته تا شیشه‌ها و گلدون‌های تزئینی در دکوراسیون منازل و شیشه‌های عطر و ادکلن. در تمام موارد گفته شده بسته به کاربرد و برند، روی شیشه‌ها نوشته ها و لوگوهایی حکاکی شده‌اند، حکاکی‌ها به وسیله دستگاه‌های حک لیزری روی شیشه استفاده می‌شود.

 

حکاکی روی آینه و ساخت آینه‌های تزئینی:

آینه یکی از المان‌هایی است که باعث زیبایی بخشیدن به محیط می‌شود. در چند سال گذشته از آینه‌ها در اندازه، سایز و شکل‌های مختلف به صورت تکه تکه و برش خورده به همراه حکاکی‌های طرح‌ها و نقوش در منازل، ساختمان‌ها، هتل‌ها، آسانسورها و غیره استفاده می‌شود. برش‌ها و حک نقوش روی آینه‌ها به وسیله لیزر و با دستگاه حکاکی و برش لیزری آینه انجام می‌شود. 

 

ساخت تندیس‌های شیشه‌ای:

در مراسم‌های مختلف مانند مراسم بزرگداشت، تندیس‌هایی از جنس شیشه به عنوان یادگاری به برگزیدگان اهدا می‌شود. این تندیس‌ها بسته به نوع مراسم، طرح‌ها و اشکال مختلفی دارد و گاها روی تندیس‌ها عنوان مراسم به همراه لوگو نوشته‌هایی حک می‌شود.
تمامی این تندیس‌ها با دستگاه لیزر به زیبایی با ظرافت خاص برش داده می‌شود. حکاکی‌های زیبایی به وسیله دستگاه حکاکی روی شیشه صورت می‌گیرد.

 

عوامل تاثیرگذار در قیمت گذاری حکاکی روی شیشه انگروینگ

• ابعاد و متراژ به کار رفته
• زمان صرف شده برای انجام سفارش
• طرح و رنگ انتخاب شده توسط مشتری
• کیفیت شیشه و آینه ای که حکاکی روی آن انجام شده
نحوه ساخت شیشه انگروینگ
شیشه‌های انگروینگ در ابعاد مورد نظر برش داده می‌شود. طرح مورد نظر برای آن تایید می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه انگروینگ این طرح‌ها بر رو شیشه  بای ایجاد شیارها و نقطه ها حکاکی می‌شود. خط‌های ایجاد شده در حکاکی بر روی شیشه زیاد عمیق نیست و نسبت به ضخامت شیشه عمیق این خط‌ها تغییر می‌کند. اگر شیشه ضخامت بیشتری داشته باشد عمق این حکاکی‌ها نیز می‌تواند بیشتر باشد.

 

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

شیشه های طرح دار سندبلاست

 این نوع شیشه ها ممکن است در بسیاری از فضاهای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. همانگونه که از نام این نو شیشه ها پیداست شن را با سرعت روی شیشه می پاشند که باعث مات شدن روی شیشه خواهد شد و با چسب های مخصوصی فضاهایی که نیاز به پدید آمدن طرح های متفاوت دارند را چسبانده که می توان هر طرح دلخواهی را از این طریق روی شیشه ایجاد کرد. موارد مورد استفاده:

 1- دربهای لابی 

2- شیشه های کابینت

 3- شیشه های سکوریت 

4- دربهای شیشه ای و مواردی از این قبیل

شیشه رنگی (لاکوبل)

شیشه های رنگی یا لاکوبل یکی از خدمات قابل ارائه صنایع شیشه و آینه آگاهی می باشد که در طرحها و رنگهای متفاوت عرضه می گردد. این نوع شیشه ها امروزه در طراحی و دکوراسیون داخلی نقش بسزایی ایفا می کند و طراحان و آرشیتکت ها در بسیاری از فضاهای داخلی جهت زیبایی از این نوع محصولات استفاده میکنند(بین کابینت,دیوار پوش,دربهای رنگی شیشه ای و مواردی از این قبیل هستند).

این نوع شیشه ها به دو دسته تقسیم می شوند : 1) ایرانی : با شیشه ایرانی جهت رنگهای تیره 

/ با شیشه وارداتی (کریستال) جهت رنگهای روشن
 به دلیل سبز بودن مغز شیشه های ایرانی و تلفیق آن با رنگ روشن،کریستال پیشنهاد میشود.

2)وارداتی: که ایرانی ها قابلیت سکوریت را دارند و وارداتی ها غیر قابل سکوریت می باشند.

استیند گلاس (stained glass)

استین گلاس تکنیکی است دست سازکه از اتصال انواع شیشه های رنگی , تراش دار, بافت دار و طرحدار به یکدیگر انجام می شود. این اتصال بوسیله فلزهای مخصوصی به اسم لدکیم صورت می گیرد که شیشه را بصورت یکپارچه به هم متصل میکند.
حرکت این فلز در دل شیشه ها نقوشی را ایجاد می نماید که هنرمند در طرح خود آن را ایجاد نموده است.

 

 کاربرد استین گلاس

این شیشه دکوراتیو منقوش می تواند در فضاهای مختلفی مانند: دربهای لابی و ورودی ساختمان ها , پنجره های تزیینی , سقف های کاذب , نورگیرهای شیشه ای , گنبدهای    شیشه ای و یا لایت باکس ها استفاده می گردد. و یا می توان گفت در هر فضای ساختمانی که کاربرد شیشه تعریف شده باشد استین گلاس هم به عنوان یک شیشه تزیینی کاربرد خواهد داشت.
از آنجاییکه این شیشه دست ساز می باشد می توان با هر نقش و طرح و ابعادی اجرا گردد.
نقوش و شیشه های مورد استفاده در این کار با توجه به سبک ساختمان و یا فضای داخلی آن اجرا می گردد.
به عنوان مثال:سبک مدرن , پست مدرن , کلاسیک , نئوکلاسیک , سنتی , مینیمال و یا حتی طرحهای رئال و یا هرآنچه طراح در نظر داشته باشد با این تکنیک قابل اجرا است.